Filter products

Key ingredient

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Organic

On promotion

Review rating

Marketplace product

Product format

Allergen free

Age

Promotions

Omega 3

Omega 3

What is Omega 3? Omega 3 are a group of essential fatty acids which you can only consume through diet and eating oily fish, or through vitamins and supplements. Your body cannot produce these on its own. To consume omega 3 through your diet you should eat fatty fish, fish oil, flax seeds, chia seed, flax oil and walnuts. If you struggle incorporating these foods into your diet though and think you may have low omega 3 levels as a result of it, you should be consuming omega-3 supplements.


What does omega 3 do?
Omega 3 fish oil plays an important part in the development of your brain and retina. It is particularly important for pregnant and breastfeeding women to consume sufficient amounts of omega as it can affect the development of their baby. It has also been found to have health benefits in adulthood too, with brain and eye health, as well as heart disease, inflammation and many other benefits.


How much omega 3 should I have?
It is recommended by the government you consume at least 1 portion of oily fish a week to incorporate vital fish oils into your diet. If you struggle to achieve this and need some additional help, omega 3 tablets will subsidise this. In terms of omega 3 tablets, it is recommended you take 1 omega-3 tablet a day, however omega tablets can come in different strengths, so always read the label before consuming. You can also incorporate fish oil into your diet with the assistance of cod liver oil tablets as these contain omega too, and are also a good source of vitamin D.

52 products found
Items per page 60
Sort by

Superdrug High Strength Omega 3 1000mg 90s

3
Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Vitamins
Learn More
    Original price £11.99 each 13p each

Superdrug Omega 369 90s

7
Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Vitamins
Learn More
    Original price £8.99 each 10p each

Vitabiotics Ultra Omega-3 x 60

8
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £9.99 each 17p each

Together Health Omega 3 Vegan 30 Softgels

140
20% Off Together Health All Natural Supplements
Learn More
    Discounted price £11.99 each   Original price was £14.99 £14.99 39.97p each

APOKRA Kids Vegan Omega 3 Dha Drops 50Ml

5
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £15.99 each £319.80 per 1l

Seven Seas Omega-3 Max Strength with Vitamin D

85
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £20.99 each 70p each

Superdrug Omega 369 30s

25
Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Vitamins
Learn More
    Original price £3.99 each 13p each

Seven Seas Omega-3 Fish Oil + Vitamin D 30 Caps

62
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £9.99 each 33p each

Seven Seas Omega-3 Plus Turmeric - 30 Duo Pack

21
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £21.49 each 72p each

Seven Seas Omega-3 Extra Strength with Vitamin D

28
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £13.50 each 45p each

Nutravita Omega 3 2000mg Pure Fish Oil - 240 Soft Gels

3
    Original price £20.99 each 8.75p per 1tb

Haliborange Omega-3 Syrup 300ml

4
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £11.99 each £39.97 per 1l
Available in Stores only

SuperSelf Fish Oil Omega-3 3000mg 120 Softgels

0
Buy 3 or more and save 15% on all SuperSelf
Learn More
    Discounted price £15.90 each   Original price was £24.90 £24.90 13.25p each

Seven Seas Omega-3 Plus Magnesium Duo Pack

25
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £21.49 each 72p each

Simply Supplements Omega 3 Capsules 500mg 180 Capsules

0
    Original price £8.49 each 4.72p each

Simply Supplements High Strength Omega 3 Fish 120 Capsules

0
    Original price £13.99 each 11.66p each

Simply Supplements Triple Strength Omega 3 120 Capsules

0
    Original price £14.49 each 12.08p each

New Leaf Omega-3 2000mg High Strength EPA DHA 180 Softgels

0
Buy 3 or more New Leaf products and enjoy 20% off your entire order
Learn More
    Original price £14.95 each 8.31p each

Extracted Vegan Omega 3 DHA Supplement 30 Capsules

0
Save £5 off our Essentials Range
Learn More
    Discounted price £19.49 each   Original price was £25.99 £25.99 64.97p each

Fushi Organic Flaxseed Oil 250ml

0
    Original price £18.00 each £72.00 per 1l

DNR Seven Seas Omega3 & Immunity & Vitamin D Duo Pack

3
3 for 2 on selected Vitamins
Learn More
    Original price £19.99 each 67p each

Nature's Truth Omega 3 Fish Oil 2000mg - 60 Softgels

0
    Original price £13.99 each 23.32p each

Nutravita Omega 3 High Strength 1400mg - 90 Softgels

0
    Original price £19.99 each 22.21p per 1tb

Simply Supplements Omega 3, 6 & 9 Capsules 120 Capsules

0
    Original price £14.29 each 11.91p each

Simply Supplements Omega 3 Capsules 1,000mg 180 Capsules

0
    Original price £10.99 each 6.11p each

Simply Supplements Hemp Oil Capsules 2000mg 120 Capsules

0
    Original price £15.99 each 13.32p each

Simply Supplements Flaxseed Oil Capsules 180 Capsules

0
    Original price £18.99 each 10.55p each

Royal Green Fish Oil 60 Caps

0
    Original price £34.99 each 58.32p each

Royal Green Fish Oil 30 Caps

0
    Original price £18.99 each 63.30p each

Natures Truth Sea Buckthorn 4800mg - 60 Softgels

0
    Original price £13.99 each 23.32p each

Nature's Truth Black Seed Oil 1000mg - 60 Softgels

0
    Original price £13.99 each 23.32p each

Nature's Truth Krill Oil 2000mg - 60 Softgels

0
    Original price £16.99 each 28.32p each

Nature's Truth Flaxseed Oil 1000mg - 60 Softgels

0
    Original price £12.99 each 21.65p each

Nature's Truth Triple Omega 369 2000mg - 60 Softgels

0
    Original price £12.99 each 21.65p each

Pharmanostix Flaxseed Oil 2000mg 90 Capsules

0
    Original price £11.99 each 13.32p each

Pharmanostix Omega 3 Fish Oils 1000mg 90 softgel Capsules

0
    Original price £11.99 each 13.32p each

Pharmanostix Omega 3 6 9 Fish Oil 1000mg 90 Softgel Capsules

0
    Original price £10.99 each 12.21p each

brain feed Omega 3 Vegan DHA 600mg Algae Oil Capsules (30)

0
    Original price £19.99 each 66.63p each

brain feed Omega 3 Vegan DHA 600mg Algae Oil Capsules (60)

2
    Original price £34.99 each 58.32p each

Known Nutrition Vegan Omega 369 Vegan Gummy Supplement x 60

0
    Original price £14.99 each 24.98p each

NHP Omega 3 Support 60

0
    Original price £33.77 each 56.28p each

Fushi Organic Black Seed Oil 100ml

0
    Original price £18.00 each £180.00 per 1l

Fushi Organic Black Seed Oil 250ml

0
    Original price £28.00 each £112.00 per 1l

Fushi Organic Evening Primrose Oil 100ml

0
    Original price £23.00 each £230.00 per 1l

Nutravita Vegan Omega 3 600mg DHA & 300mg EPA - 60 Softgels

0
    Original price £18.99 each 31.65p each

Known Nutrition Essential Omega 3 Gummy Supplement

0
    Original price £12.99 each 21.65p each

SuperSelf Multivitamin with Omega 3 60 Tablets

0
Buy 3 or more and save 15% on all SuperSelf
Learn More
    Discounted price £9.90 each   Original price was £19.90 £19.90 16.50p each

SuperSelf Omega 3-6-9 Capsules 3000mg 90 Softgels

0
Buy 3 or more and save 15% on all SuperSelf
Learn More
    Discounted price £9.90 each   Original price was £19.90 £19.90 11.00p each

SuperSelf Vegan Omega-3 Softgels with Algae & Flaxseed Oil

0
Buy 3 or more and save 15% on all SuperSelf
Learn More
    Discounted price £14.90 each   Original price was £19.90 £19.90 24.83p each

New Leaf Evening Primrose Oil + Omega 6 Softgels, GLA & LA, 1500mg P/S

0
Buy 3 or more New Leaf products and enjoy 20% off your entire order
Learn More
    Original price £12.95 each 7.19p each

Simply Supplements Liquid Omega 3 300ml

0
    Original price £14.99 each £49.97 per 1l

Simply Supplements Conjugated Linoleic Acid (CLA) Capsules

0
    Original price £11.69 each 9.74p each

1-52 of 52 products