Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Currently in stock

Vegan

Bundles category

Sun protection factor

Promotions

On promotion

Review rating

Marketplace product

Paraben free

Tan Activating

Tan Activating - Tan Enhancers, Rapid Tan, Suncare and more

Tan Activating

Who doesn’t want to lay in the sun for less time and get tanned faster? Tan accelerators are the new must have products in the beauty industry which do just that. These clever lotions help speed up the tanning process by stimulating your skin to produce more melanin, the hormone that helps us tan, resulting in a deeper golden tan in half the time. 


Use these products for sunbathing or as a sunbed cream to help boost your tan, simply apply before and after sun exposure to help you tan deeper and to help prolong your tan. Shop the market leading Fox Tan, arguably the best tan accelerator the market has to offer or try sun creams with added tan enhancing power.

30 products found
Items per page 60
Sort by

Solait Tanning Active Spray SPF30 200 ml 

42
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Double points! on selected Superdrug Skin
Learn More
    Original price £7.00 each £35.00 per 1l

Solait Tan Boost Lotion 200ml

42
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Double points! on selected Superdrug Skin
Learn More
    Original price £8.00 each £40.00 per 1l

Bondi Sands Self Tanning Foam - Ultra Dark 200ml

73
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Bondi Sands
Learn More
    Original price £19.99 each £99.95 per 1l

Babaria Sun Reflections Carrot Tanning Jelly SPF15

2
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £5.99 each £19.97 per 1l

Piz Buin Tan Intensifying Sun Lotion SPF 15 Medium 150ml

8
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £9.49 each £63.27 per 1l

Bondi Sands 1hr Express Aero Aerated Self Tanning Foam 225ml

1
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Bondi Sands
Learn More
    Original price £18.99 each £84.40 per 1l

NIVEA SUN Protect & Bronze Tan Activating Sun Spray SPF 30 200ml

11
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £12.09 each £60.45 per 1l
Available in Stores only

The Fox Tan Rapid Tanning Mist 120ml

149
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £14.99 each £124.92 per 1l

The Fox Tan Rapid Tanning Elixir 300ml

70
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £24.99 each £83.30 per 1l
Available in Stores only

Malibu Fast Tanning Bronzing Butter with Beta Carotene 300ml

29
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £5.99 each £19.97 per 1l

The Fox Tan Rapid Tanning Elixir 120ml

112
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £15.99 each £133.25 per 1l

NIVEA SUN Protect & Bronze Tan Activating Sun Oil SPF30 200ml

63
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £12.09 each £60.45 per 1l

The Fox Tan Rapid Banana Whip Tan Accelerator 200ml

18
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £15.99 each £79.95 per 1l

Bondi Sands Aero Aerated Self Tanning Foam Ultra Dark 225ml

2
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Bondi Sands
Learn More
    Original price £19.99 each £88.84 per 1l

Babaria Exotic Bronze Coconut Tanning Jelly SPF0

4
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £5.99 each £19.97 per 1l

Solait Tan Boost Spray 200ml

47
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Double points! on selected Superdrug Skin
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £8.00 each £40.00 per 1l
Available in Stores only

The Fox Tan Rapid Candy Oil 120Ml

0
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £16.99 each £141.58 per 1l

Malibu Bronzing Butter With Carotene SPF15 300ml

0
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £7.49 each £24.97 per 1l

Garnier Ambre Solaire Bronze Milk In Spray Spf 30 150ml

3
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £6.99 each £34.95 per 1l

The Fox Tan Rapid Bronzing Balm 150Ml

1
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £19.99 each £133.27 per 1l

St Moriz Shimmering Instant Tan Coconut Paradise 150ml

0
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £6.99 each £46.60 per 1l

Garnier Ambre Solaire Ideal Bronze Milk In Spray Spf 50

239
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £6.99 each £34.95 per 1l

Bondi Sands One Hour Express Face Mist 70ml

55
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Bondi Sands
Learn More
    Original price £15.49 each £221.29 per 1l

Ziaja Sun Tan Accelerator 150ml

0
    Original price £5.99 each £39.93 per 1l

Organic Shop Paradise Found Body Marmalade Faster Tan, 180ml

0
    Original price £11.99 each £66.61 per 1l

St Moriz Advanced Bronze Glow Body Oil Bronze 100ml

192
Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £13.99 each £139.90 per 1l

Summerdaze Skin The Ultra Dark Luxe 250ml

11
    Original price £30.00 each £120.00 per 1l

2bTanned Watermelon Cream Sachet 20ml

0
    Original price £10.00 each £500.00 per 1l

Solait Tan Prolonging SPF30 Bundle

    Discounted price £9.50 each   Original price was £12.00 £12.00

FrezyDerm Velvet Stars SPF50+ 175ml

0
    Original price £29.50 each £168.57 per 1l

1-30 of 30 products