Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Marketplace product

Organic

On promotion

Review rating

Cruelty free

Paraben free

Fragrance scent

Allergen free

Product format

Concern

Bath Salts, Bombs & Fizzes

Bath Salts, Bombs & Fizzes

A bubble bath is not complete without all the extra bells and whistles. A sprinkle of bath salt here, a bubbly bath bomb there. It’s the added extras that truly make the bathing experience and with salts that can help to relax and soothe your muscles from a long day’s work, to sensual bath fizzers which froth away, creating a kaleidoscope of colours with rainbow bath bombs, along with sweet smells and nourishing benefits for your skin. Bath bombs are all encapsulating for your senses. 


If you’re worried about the effects these additional bath ingredients may have on your skin, there’s no need, as many of our bath salts are suitable for sensitive skin and not only help to calm, soothe and relax, achy muscles, but we also have bath sprinkles that will nourish dry and irritated skin.


As for fizzy bath bombs – we have a wide selection of bath bombs coming in a range of scents, and colours to make for an out of this world experience as well as bath bombs for kids coming in character designs for bath time fun. From lightly floral scented bombs to fruity and sweet flavours, we have single fizzers and bath bomb sets that will satisfy anyone’s senses and create a bath and colour explosion.


To use your bath bomb, simply drop your fizzer into water and allow it to dissolve and melt away, bringing with it colour, smells and skin goodness. Then plunge yourself into this gloriously glam bath water and soak up aromas and let the water caress your skin, leaving it lightly scented and softly moisturised once you’re finished bathing.

177 products found
Items per page 60
Sort by

Saabuni Ayurvedic Coconut Bath Milk Vanilla & Amber 90g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £22.99 each £255.44 per 1kg

Eco Bath Balance & Calming Epsom Salt Bath Soak Gift Tube 250g

0
    Original price £9.49 each £37.96 per 1kg

Lucy Bee Pure Epsom Bath Salts Magnesium-Rich Relaxing Soak 1KG

0
    Original price £5.99 each £5.99 per 1kg

Livingandhome 64Pcs Bath Bomb Set with 8 Different Scents

3
    Discounted price £11.99 each   Original price was £27.99 £27.99 18.73p each

Westlab Epsom Bathing Salt 1Kg

24
    Original price £3.69 each £3.69 per 1kg

I Heart Revolution Hearts Fizzer Kit

0
    Original price £7.99 each £199.75 per 1kg

Livingandhome 6pcs Fizzy Bubble Bath Bombs Set with Toys

0
    Discounted price £10.49 each   Original price was £19.99 £19.99 £1.75 each

Livingandhome 12Pcs Mixed Fragrance Bath Bombs & Storage Box

1
    Discounted price £10.49 each   Original price was £19.99 £19.99 £10.49 each

Livingandhome 12pcs Bath Bomb Gift Set with Shea & Fragrance

1
    Discounted price £10.49 each   Original price was £19.99 £19.99 87.42p each

Radox Mineral Therapy Muscle Soak Bath Salts 400 g

29
    Original price £1.49 each £3.73 per 1kg

Westlab Dead Sea Bathing Salt 1Kg

13
    Original price £3.69 each £3.69 per 1kg

DAISE Sugar Cookie Bath Bomb, 198G

0
    Original price £4.99 each £25.20 per 1kg

Livingandhome 24Pcs DIY Three-layered Bath Bombs

1
Save up to 65% on Livingandhome Selected Product!
Learn More
    Discounted price £14.99 each   Original price was £35.99 £35.99 £14.99 each

I Heart Revolution Teddy Bear Fizzer Set

2
    Original price £7.99 each £7.99 each

I Heart Revolution Tropical Caramel Bath & Body Gift Set

17
    Original price £11.99 each £11.99 each

DAISE Cinnamon Swirl Bath Bomb, 198g

0
    Original price £4.99 each £25.20 per 1kg

Livingandhome 12pcs Fizzy Bubble Bath Bombs Set

1
    Discounted price £10.49 each   Original price was £20.99 £20.99 £10.49 each

I Heart Revolution Sweet Dreams Moons & Stars Bath Fizzer

1
    Original price £3.99 each £29.56 per 1kg

I Heart Revolution Tropical Caramel Burst Bath Fizzer

1
    Original price £3.99 each £29.56 per 1kg

Super Mario Yoshi Egg Bath Bomb 150g

0
    Original price £5.99 each £39.93 per 1kg

The Kind Edit Co. Spa Botanique Egg Carton Bath Fizzers Set

0
    Original price £5.99 each £5.99 each

Malki Dead Sea Aromatherapy Bath Salts with Frankincense oil

1
    Original price £8.95 each £17900.00 per 1kg

Bubble Up Ginger & Mandarin Bubbly Bath Bar x 6

0
    Original price £22.95 each £3.82 each

Eco Bath Refreshing Himalayan Bath Salts Lemongrass 300g

0
    Original price £12.49 each £41.63 per 1kg

Lavology - Himalayan Bath Salt - 1KG

0
    Original price £7.49 each £7.49 per 1kg

Eco Bath Skin Conditioning Epsom Salt Bath Soak Gift Tube 250g

0
    Original price £9.49 each £37.96 per 1kg

Eco Bath Detox Grapefruit Epsom Salt Bath Soak 1kg

0
    Original price £11.99 each £11.99 per 1kg

Wanderflower Essence of Japan Mineral Body Bath Salts 500g

0
    Original price £13.99 each £27.98 per 1kg

Butt Nakd Bubbles Lemon Sherbet Bubble Bomb 135g

0
    Original price £7.50 each £55.56 per 1kg

Serenityy's Chill Pill Fizzers - Passion Fruit 350g

0
    Original price £23.99 each £68.54 per 1kg

Eco Bath Unscented Plain Epsom Salt Bath Soak Gift Tube 250g

0
    Original price £9.49 each £37.96 per 1kg

Saabuni Aromatherapy Shower Steamers - Wake Up & Focus 40g x 2

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £7.99 each £99.88 per 1kg

Lavology - Dead Sea Bath Salt - 1KG

0
    Original price £7.49 each £7.49 per 1kg

Saabuni Aromatherapy Shower Steamers - Complete Set 40g x 6

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Discounted price £22.99 each   Original price was £29.99 £29.99 £95.79 per 1kg

Serenityy's Chill Pill Fizzers - Rose 350g

0
    Original price £23.99 each £68.54 per 1kg

Clarity Blend Sweet Dreams Bath Salts 335g

0
    Original price £19.00 each £56.72 per 1kg

Clarity Blend Heart Chakra Bath Salts 335g

0
    Original price £19.00 each £56.72 per 1kg

Organic Shop Mango Daiquiri Mood Mineral Bath Salt 500g

0
    Original price £5.99 each £11.98 per 1kg

Bomb Cosmetics Fizzy Rascal Bath Bomb Blaster

+2
0
    Original price £9.49 each £9.49 each

Lavology - Epsom Bath Salt - 5KG

0
    Original price £16.99 each £3.40 per 1kg

Serenityy's Cupids Escape Self Care Bath Heart Gift Set - 350g

0
    Original price £18.99 each £54.26 per 1kg

Serenityy Set of 3 Ocean Bath Bombs - Aqua Accents, Soothing Spa Soak

0
    Original price £15.99 each £5.33 each

Luvyah Cosmetics Marshmallow Bath Bomb Dust

0
    Original price £10.00 each £40.00 per 1kg

Yes Studio Bath Fizzer - Uplifting Pineapple

0
    Original price £10.49 each £59.94 per 1kg

Aromatherapy Bath Bomb Breathe 100g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £5.99 each £59.90 per 1kg

Aromatherapy Bath Bombs Self Care Complete Set

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £29.99 each £59.98 per 1kg

WholyMe Relief Epsom Salts 1kg

0
    Original price £16.99 each £16.99 per 1kg

Lavology - Magnesium Flakes Bath Salt - 1KG

0
    Original price £7.99 each £7.99 per 1kg

Livingandhome 6Pcs Bath Bombs Spa Gift Set

0
    Discounted price £10.29 each   Original price was £17.99 £17.99 £10.29 each

Organic Shop Raspberry Bliss Pure Bath Salt 500g

0
    Original price £5.99 each £11.98 per 1kg

Bomb Cosmetics Fizzy Rascal Bath Bomb Blaster

+2
0
    Original price £9.49 each £9.49 each

I Love Glazed Raspberry Scented Bath Salts 500g

0
    Original price £6.99 each £13.98 per 1l

Butt Nakd Bubble Flower Blast Bubble Bomb 135g

0
    Original price £7.50 each £55.56 per 1kg

Saabuni Aromatherapy Shower Steamers - Romance & Rest 40g x 2

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £7.99 each £99.88 per 1kg

Saabuni Aromatherapy Shower Steamers - Breathe & Chill 40g x 2

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £7.99 each £99.88 per 1kg

Aromatherapy Bath Bomb Rest 100g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £5.99 each £59.90 per 1kg

Saabuni Ayurvedic Coconut Bath Milk Rose 90g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £22.99 each £255.44 per 1kg

Saabuni Ayurvedic Coconut Bath Milk Vetiver 90g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £22.99 each £255.44 per 1kg

Aromatherapy Bath Bomb Detox 100g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £5.99 each £59.90 per 1kg

Aromatherapy Bath Bomb Chill 100g

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £5.99 each £59.90 per 1kg