Skin  Research Ltd

Skin Research Ltd

About Skin Research Ltd

Combining passion of all things natural and love for all things skincare, Dr Botanicals have created a range of products to be proud of; made from natural ingredients, paraben-free and without a harmful preservative in sight. Dr Botanicals ingredients are also certified vegan and cruelty-free by PETA. Committed to creating natural, vegan products that produce real, tangible results – showing the power of botanical and natural active ingredients, this London based brand wants to be able to give you the choice to switch to kinder formulations – not only for your skin, but for the environment and world around us.

Registered company name: SKIN RESEARCH LTD Legal type: Business Registration number: 07688786 VAT no: GB122326848 Address:56-60 St John Street London EC1M 4HG United Kingdom

Delivery Information

standard delivery

Returns Information

We hope you’ll love your Superdrug Marketplace order but if you want to return any of it, we will happily refund you for any items you return to us in an unused and resalable condition within 28 days of receipt. This excludes the following: perishable items (e.g. food and baby milk) medicines items personalized for you sealed products that are not suitable for return due to health or hygiene reasons if unsealed after delivery (unless these items were damaged or faulty when delivered to you or have been incorrectly delivered) Please use the label provided in the parcel. If no label is available please raise a return request via your online account or shipping confirmation email

Our Top Sellers :

Dr. Botanicals Hyaluronic Acid 1% & Vitamin C 1% Day Moisturiser 60ml

0
    Discounted price £19.90 each   Original price was £27.90 £27.90 £331.67 per 1l

Dr Botanicals Jojoba Seed Oil Relaxing Baby Body Oil 125ml

0
    Original price £23.90 each £191.20 per 1l

Dr H Advanced Lash Intensive Serum 8ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £49.90 £49.90 £3112.50 per 1l

Dr Botanicals Activate Omega 3 Berry Anti-Ageing Moisturiser 60ml

0
    Original price £88.90 each £1481.67 per 1l

MD Formula MD Formula Anti-Ageing Marine Collagen Ultra 50ml

0
    Original price £69.90 each £1398.00 per 1l

Dr. Botanicals Watermelon 2-in-1 Cleanser 100ml with Glycolic Acid

0
    Original price £23.90 each £239.00 per 1l

Dr Botanicals Green Caviar & Argan Oil Anti-Oxidant Night Cream 50ml

0
    Original price £89.90 each £1798.00 per 1l

Organic & Botanic Anti-Ageing Amazonian Berry Day Moisturiser 15ml

0
    Original price £16.90 each £1126.67 per 1l

Gold Serums Caviar Facial Serum 30ml

0
    Discounted price £19.90 each   Original price was £109.90 £109.90 £663.33 per 1l

Dr H Anti-Ageing Hyaluronic Acid Facial Serum 30ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £89.90 £89.90 £830.00 per 1l

Dr H Advanced Lip Plump X-Extreme 8ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £39.90 £39.90 £3112.50 per 1l

skinPharmacy 4% Wrinkle Killer Line Anti-Ageing Eye Serum 15ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £105.90 £105.90 £1660.00 per 1l

Dr. Botanicals Strawberry Vitamin C Day Moisturiser 60ml

0
    Original price £14.65 each £244.17 per 1l

Dr H Vitamin C Anti-Ageing Day Moisturiser 60ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £79.90 £79.90 £415.00 per 1l

skinPharmacy 1% Caviar Limited Edition Anti-Ageing Serum 30ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £199.90 £199.90 £830.00 per 1l

Dr. Botanicals Exfoliator with Salicylic Acid & Vitamin E 60ml

0
    Original price £16.90 each £281.67 per 1l

Dr H Pro-H 5% Hyaluronic Acid Anti-Ageing Facial Serum 30ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £159.90 £159.90 £830.00 per 1l

Dr Botanicals Cocoa & Coconut Superfood Reviving Hydrating Mask 30ml

0
    Original price £14.90 each £496666.67 per 1kg

skinChemists Anti-Ageing Wrinkle Killer Moisturiser 50ml Pack of 4

0
    Discounted price £39.90 each   Original price was £248.90 £248.90 £39.90 each

Dr H Retinol Anti-Ageing Night Moisturiser 50ml

0
    Discounted price £24.90 each   Original price was £104.90 £104.90 £498.00 per 1l