Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Bundles category

Organic

On promotion

Review rating

Marketplace product

Paraben free

Allergen free

Oil free

Hair type

Curl Cream

Curl Cream

Sick of suffering with frizz from curly hair and natural hair types? You can apply hair masks, mousses and serums to hair to seal in frizz and flatten hair cuticles, however curly hair cream will coat hair to seal in moisture and to tame hair, making it easier to manage and less tangled, so you can achieve more defined rings and waves with these curl defining creams.


​​​​​​​Apply hair curl cream to wet or dry hair, applying a generous amount to ensure you cover every strand and leave in all day for long lasting smoothness, and simply wash out next time you wash your hair. So next time your hair is looking more frizz ball then fabulous, pick up one of these curl enhancing smoothies which contain a blend of super ingredients that work to nourish and moisturise your hair. For the best curl creams that give you the most bang for your buck, look out for creams containing hydrating ingredients such as coconut, shea butter, cocoa butter and Moroccan oil. Pssstt, check out Shea Moisture and Cantu curling creams which pack a punch of these tasty hair foods and are specially formulated for black, curly, natural and afro hair types.

76 products found
Items per page 60
Sort by

Camille Rose Curl Maker Curling Jelly

14
Save 1/3 on selected Kinks Curls & Coils
Learn More
    Discounted price £11.32 each   Original price was £16.99 £16.99 £31.89 per 1l

Camille Rose Curl Love Moisture Milk 240ml

16
Save 1/3 on selected Kinks Curls & Coils
Learn More
    Discounted price £7.99 each   Original price was £11.99 £11.99 £33.29 per 1l

Camille Rose Curlaide Moisture Butter

5
Save 1/3 on selected Kinks Curls & Coils
Learn More
    Discounted price £8.32 each   Original price was £12.49 £12.49 £34.67 per 1l

Bali Curls Hydrating Curl Cream 150Ml

2
    Original price £10.99 each £73.27 per 1l

Noughty Wave Hello Curl Defining Scrunching Jelly 200ml

806
1/2 price on selected Noughty
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £4.49 each   Original price was £8.99 £8.99 £22.45 per 1l
Available in Stores only

Bed Head Curls Rock Amplifier Cream 100Ml

156
Members Only! Save 1/3 on selected Bedhead
Learn More
  £6.66   Original price £10.00 each £100.00 per 1l
Member Price     £6.66 £66.60 per 1l
 

John Frieda Frizz Ease Dream Curls Curl Defining Crème 150Ml

14695
3 for 2 on selected John Frieda
Learn More
    Original price £8.99 each £59.93 per 1l

SheaMoisture Coconut & Hibiscus Curl Enhancer 326ml

147
Save 1/3 on selected Shea Moisture
Learn More
    Discounted price £9.99 each   Original price was £14.99 £14.99 £30.64 per 1l

Umberto Giannini Crème De Curl Curl Control Cream 150ml

160
    Original price £8.95 each £59.67 per 1l

AS I AM Naturally Double Butter Styling Cream 227g

32
Save 25% on selected AS I AM
Learn More
    Discounted price £9.74 each   Original price was £12.99 £12.99 £42.91 per 1kg

Tigi Bed Head Foxy Curls Contour Cream 200ml

193
Members Only! Save 1/3 on selected Bedhead
Learn More
    Original price £11.99 each

Cantu Natural Hair Moisturizing Curl Activator Cream 355ml

90
    Original price £8.49 each £23.92 per 1l

Cantu Shea Butter Natural Hair Coconut Curling Cream 340g

55
    Original price £8.49 each £24.97 per 1kg

Got2b Curlz Defining Jelly

155
2 for £9 on selected Got2b
Learn More
    Original price £5.50 each £27.50 per 1l

Being Curling Enhancing Smoothie Dream Curl 340g

40
    Original price £8.00 each £23.53 per 1kg

Camille Rose Aloe Whipped Butter Gel

8
Save 1/3 on selected Kinks Curls & Coils
Learn More
    Discounted price £8.33 each   Original price was £12.50 £12.50 £34.71 per 1l

John Frieda Frizz Ease Dream Curls Hydrating Jelly 200Ml

269
3 for 2 on selected John Frieda
Learn More
    Original price £8.99 each £44.95 per 1l

AS I AM Long & Luxe Curl Enhancing Smoothie

18
Save 25% on selected AS I AM
Learn More
    Discounted price £10.31 each   Original price was £13.75 £13.75 £22.71 per 1kg

VO5 Enhance Cream Overnight Curl 125ml

137
2 for £8 on selected VO5
Learn More
    Original price £5.99 each £47.92 per 1l

Mielle Pomegranate & Honey Moisturising & Detangling Shampoo 12fl oz

2246
Members Only! Save 1/3 on selected Mielle Organics
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
  £9.32   Original price £13.99 each £41.15 per 1kg
Member Price     £9.32 £27.42 per 1kg
 
Available in Stores only

Cantu for Kids Curling Cream 227g

9
    Original price £5.49 each £24.19 per 1kg

Cantu Ultra Moisture Nourishing Curl Cream with Batana Oil 283G

21
Members Only! Save 20% on selected Cantu
Learn More
  £7.59   Original price £9.49 each £33.53 per 1kg
Member Price     £7.59 £26.82 per 1kg
 

Jerome Russell Bstyled Air Dry Wave And Curl Cream 150ml

0
2 for £9 on selected Jerome Russell
Learn More
    Original price £6.99 each £46.60 per 1l

Cantu Avocado Curling Cream 340g

6
    Original price £8.99 each £26.44 per 1kg

Nature Spell Curl Enhancing Salt Free Leave-In Cream

2
    Original price £7.99 each £19.98 per 1l

Sunny Isle Rosemary Mint Hair And Strong Roots Pure Butter -

0
    Original price £6.05 each £102.28 per 1l

As I Am Restore And Repair JBCO Curling Creme

0
    Original price £9.40 each £41.41 per 1kg

Curls Women Heavy Curl Styling Whipped Cream

0
    Original price £14.30 each £59.58 per 1l

Vitalcare Verve Ricci Curl Reviving Cream 125ml

0
Buy 2 and save 20% on selected Vital Care products
Learn More
Buy 3 and save 25% on selected Vital Care products
Learn More
Get 4 at the price of 3 on PerfumeScents Store
Learn More
    Discounted price £4.65 each   Original price was £17.05 £17.05 £37.20 per 1l

African Pride Olive Anti Breakage Foam Setting Mousse

1
    Original price £7.05 each £28.09 per 1l

Camille Rose Fresh Curl Revitalise Smooth

2
Save 1/3 on selected Kinks Curls & Coils
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £7.32 each   Original price was £10.99 £10.99 £30.50 per 1l
Available in Stores only

Creme of Nature Pure Honey Moisture Whip Twisting Cream 326g

114
Save 25% on selected Creme of Nature
Learn More
    Discounted price £7.49 each   Original price was £9.99 £9.99 £22.98 per 1kg

Mazuri Curly Perm Gel Activator - 473ml

0
    Original price £7.35 each £15.54 per 1l

Hask Curl Care Defining Cream for Frizz-Free Curls 198ml, 2 Pack

40
    Original price £12.99 each £32.80 per 1l

Hairdo! Organics Pomade - 100ml

0
    Original price £8.50 each £85.00 per 1l

Vitalitys WehO Curl & Volume Definition Cream - 150ml

0
    Original price £10.00 each £66.67 per 1l

Vitalitys WehO Liss Smoothing Cream - 150ml

0
    Original price £9.75 each £65.00 per 1l

Vitalitys WehO Curl Extreme Cream - 150ml

0
    Original price £12.20 each £81.33 per 1l

Novex My Curls Hair Butter 500g

0
    Original price £7.99 each £15.98 per 1kg

SNF Curl Activating Smoothie 350ml

0
    Original price £6.99 each £19.97 per 1l

Noughty Howdy Curls Spring Back Gel Crème 200ml

0
    Original price £9.99 each £49.95 per 1l

Noughty Hey Curl Scrunching Jelly 200ml

806
    Original price £8.99 each £44.95 per 1l

Miracle 9 Coil Activator Honey And Avocado Curling Cream

0
    Original price £10.65 each £31.32 per 1l

As I Am Curling Jelly Double Butter Daily Moisturizer

0
    Original price £18.90 each £41.63 per 1kg

Fantasia Curly And Coily Curl Activator Cream

0
    Original price £10.65 each £28.78 per 1l

Jane Carter Healthy Hair Frizz Hair Styling Smoother

0
    Original price £16.95 each £95.76 per 1l

Fantasia Coconut Curling Creme Spray On Formula

0
    Original price £10.25 each £57.58 per 1l

Curls Milkshake Curl Lotion For Women

0
    Original price £22.00 each £91.67 per 1l

Curls Cashmere Curl Jelly

0
    Original price £23.25 each £96.88 per 1l

Mazuri Curly Perm Activator Lotion

0
    Original price £9.45 each £26.62 per 1l

Mixed Roots Compounds Curl Control Lotion Honey Pomegranate

0
    Discounted price £9.60 each   Original price was £10.50 £10.50 £27.04 per 1l

Dr. Miracles Style Edge Holding Gel

0
    Original price £6.80 each £104.62 per 1kg

Curls Blueberry Twist N Shout Cream

0
    Original price £15.25 each £63.54 per 1l

Africas Best Texture My Way Curl Keeper Moisturizing Lotion

0
    Original price £8.00 each £22.54 per 1l

Mazuri Curly Perm Moisturizer Spray

0
    Original price £9.45 each £26.62 per 1l

Africas Best Originals Honey And Castor Curls Cream

0
    Original price £9.65 each £33.98 per 1kg

Mazuri Weave And Braid Curl Activator With Rosemary Mint

0
    Original price £9.45 each £39.87 per 1l

Mazuri Kids Precious Ponytail Pudding

0
    Original price £6.30 each £18.53 per 1kg

Mazuri Leave In Collection Groyogurt Hydrating Hair Milk

0
    Original price £8.40 each £26.09 per 1l

African Pride Extra Shine Braid Sheen

0
    Original price £7.70 each £21.69 per 1l