Sol Retail

Sol Retail , Skincare, Haircare and Body Care Essentials

About Sol Retail

Since 2012, we've dominated as one of the worlds biggest Marketplace sellers, achieving a remarkable track record of driving brands to the forefront of international markets. Ranked among the Top 100 sellers on some marketplaces, we're a force to reckon with, selling an item every 20 seconds, 24/7. Our success isn't confined to the UK and EU; we've triumphantly expanded into North America, Australia, and Japan, consistently delivering unparalleled results. But, it all started from humble beginnings. Launching on Ebay in 2011 We started with just £10. We now process over 1.5 million parcels a year. We are a company you can trust.

Registered company name: Stephensons Online Ltd Legal type: Business Registration number: 7994735 VAT no: 127777578 Address:Unit 4 Ironstone Way, Brixworth, Northampton Northampton Northamptonshire NN6 9UD United Kingdom

Delivery Information

Delivery Options & Prices We are pleased to offer same-day dispatch on all orders placed before 2pm GMT. Orders placed after 2pm GMT will be processed and dispatched on the next working day. Please note that our warehouse does not operate on weekends or on UK bank holidays. Orders placed using our Standard Delivery service take between 2-3 working days to arrive. Orders placed using our Next Day Delivery service will arrive the next working day when placed by 2pm Monday-Friday. This service is only available for UK orders.

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available, please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Buyer is responsible for returned postage via a tracked service cost for any returns. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

Yardley Enchanteur Luxe Noir Eau de Parfum 50ml

0
    Original price £12.50 each £250.00 per 1l

Reuzel Grooming Tonic Texture Cream Medium Hold & Definition 100ml

0
    Original price £13.99 each £139.90 per 1l

The Bluebeards Revenge Matt Paste 100ml

0
    Original price £12.99 each £129.90 per 1l

I Love Naturals Bergamot & Seaweed Hand Wash 500ml

0
    Original price £6.99 each £13.98 per 1l

The Bluebeards Revenge Liquid Wood Beard & Mo' Comb

0
    Original price £7.99 each £7.99 each

The Bluebeards Revenge Face Wash 100ml

0
    Original price £9.99 each £99.90 per 1l

Reuzel Scrub Shampoo, Removes Product Build-Up & Impurities,350ml

0
    Original price £16.99 each £48.54 per 1l

Wet Brush Go Green Curl Detangler Hairbrush, Pink

0
    Original price £20.99 each £20.99 each

Reuzel Extreme Hold Low Shine Matte Pomade For Men 35g

0
    Original price £18.99 each £542.57 per 1kg

Reuzel Matte Clay No Shine & Medium Hold Pomade 35g

0
    Original price £8.99 each £256.86 per 1kg

Tropical Fruits Strawberry & Papaya Glycerine Soap 150g

0
    Original price £7.99 each £53.27 per 1kg

Yardley Rose Body Spray for Women Floral Body Mist 6x75ml

0
    Original price £11.49 each £25.53 per 1l

Tropical Fruits Coconut & Lime Glycerine Soap 150g

0
    Original price £7.99 each £53.27 per 1kg

Sol Beauty Watermelon Lip Oil 3g

0
    Original price £5.99 each £1996.67 per 1kg

Sol Beauty Moisturising Gel Cream 80ml Antioxidant Soothing

0
    Original price £8.99 each £112.38 per 1l

Barber Marmara No 78 Shaving Gel Transparent No foam 500ml

0
    Original price £7.99 each £15.98 per 1l

Daimon Barber Forming Cream 100g

0
    Original price £36.95 each £369.50 per 1kg

Yardley Enchanteur Luxe Blanc Eau de Parfum 50ml

0
    Original price £12.50 each £250.00 per 1l