French Arabian Perfume Ltd

French Arabian Perfume Ltd , Wholesale & retail Arabic perfume distributor

About French Arabian Perfume Ltd

French Arabian perfumes offer a fascinating combination of French elegance and Arabian opulence, resulting in fragrances that are distinctive, alluring, and truly mesmerizing. French Arabian Company, established in 2016, is a family-owned business having a legacy of 40 years of experience in the trading industry. We are currently located in Birmingham, United Kingdom. We are the distributor, wholesalers & retailers of the best Arabic Perfumes and Fragrances – French Arabian Perfumes, Khadlaj (Exclusive Distributor UK), Lattafa (UK Authorised Distributor), NYLAA, Maryaj Gulf Orchid, Fragrance World, Ard Al Zaafaran and many more.

Registered company name: FRENCH ARABIAN PERFUMES LTD Legal type: Business Registration number: 10199636 VAT no: GB340276913 Address:Unit 3, Shenstone House 395 George Road, Erdington Birmingham B23 7RY United Kingdom

Delivery Information

Delivery Service - Next day delivery Cut off 15:00pm Courier service - Amazon shipping, Royal mail, EVRI, DPD, Parcel force Handling Time withing 24 hours Working day - Mon - Fri

Returns Information

Terms & Conditions for Product Returns Returns Policy For the returns policy section please add the wording below. Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. ​ Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available, please raise a ​ return request via your online account or shipment confirmation email.​ Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store. At French Arabian Perfume Ltd, we are committed to ensuring your satisfaction with every purchase. If you are not completely satisfied, please review our return policy below: Eligibility for Return Items must be unused, in their original condition, and in the original packaging. Customers are responsible for return shipping costs, except under specific conditions (see below). Non-Returnable Items Items not in their original condition, seal opened or used damaged, or missing parts for reasons not due to our error. Items returned more than 30 days after delivery. Return Labels Return labels may be provided under certain conditions, such as if the item is received faulty or damaged. Proof of fault or damage (e.g., photos or videos) must be submitted to our customer service team for review. Partial Refunds (if applicable) Partial refunds may be granted in specific cases. Contact our customer service team for details. Shipping Return Shipping Address: French Arabian Perfume Ltd 395 George Rd Erdington, Birmingham B23 7RY United Kingdom Shipping costs are non-refundable. If you receive a refund, the cost of return shipping will be deducted. Shipping times for exchanged products may vary depending on your location. Exchanges (if applicable) Exchanges are available only for items that are defective or damaged. To exchange for the same product: Email us at info@frencharabianperfume.com. Mail your item to: French Arabian Perfume Ltd, 395 George Rd, Erdington, Birmingham B23 7RY, United Kingdom. For any additional questions, please contact our customer service team at info@frencharabianperfume.com. We’re here to help!

Our Top Sellers :

French Arabian Perfume Absolute Candy 100ml Eau De Parfum Women

0
    Original price £27.99 each £279.90 per 1l

French Arabian Absolute Peach EDP 100ml

0
    Original price £27.99 each £279.90 per 1l

Lattafa Pride Art of Universe 200ml Body Sprays

0
    Original price £6.99 each £34.95 per 1l

Lattafa Pride Natural Oud 100ml EDP Spray

0
    Discounted price £21.56 each   Original price was £23.96 £23.96 £215.60 per 1l

Lattafa Pride Art of Universe 100ml Eau de Parfum for Men

0
    Original price £49.35 each £493.50 per 1l

Lattafa Yara Moi 20ml Concentrated Perfume Oil

0
    Original price £19.99 each £999.50 per 1l

Lattafa Ajwad Pink To Pink Eau de Parfum 60ml

0
    Discounted price £15.58 each   Original price was £22.95 £22.95 £259.67 per 1l

Lattafa Pride Queen of Arabia 200ml Body Sprays

0
    Original price £6.99 each £34.95 per 1l

Lattafa Maahir Honor 100ml Eau de Parfum

0
    Discounted price £33.20 each   Original price was £34.95 £34.95 £332.00 per 1l

Asdaaf Ameerat Al Arab Sugar Crown 100ml EDP for Women

0
    Original price £21.49 each £214.90 per 1l

Khadlaj Island Dreams 100ml Extrait

0
    Original price £31.99 each £319.90 per 1l

Lattafa Musamam Black Intense Eau De Parfum 100ml Spray

0
    Original price £49.99 each £499.90 per 1l

Khadlaj Le Prestige Royal 100ml EDP

0
    Discounted price £29.99 each   Original price was £33.32 £33.32 £299.90 per 1l

Khadlaj La Fede Aura Kiss of Rose EDP 100ml

0
    Discounted price £24.99 each   Original price was £27.77 £27.77 £249.90 per 1l

Lattafa Whipped Pleasure 75ml EDP, Give Me Gourmand Coll'

0
    Original price £35.99 each £479.87 per 1l

Lattafa Cookie Crave 75ml EDP, Give Me Gourmand Collection

0
    Original price £35.99 each £479.87 per 1l

Lattafa Pride Brioche Vanille 100ml EDP

0
    Original price £25.16 each £251.60 per 1l

Nylaa Uhura Extrait de Parfum 100ml

0
    Original price £21.99 each £219.90 per 1l