Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Organic

Bundles category

On promotion

Review rating

Marketplace product

Paraben free

Promotions

Allergen free

Range name

Cruelty free

Beard Care

Beard Care

Whether you have a beard because you can’t be doing with shaving every day or because you think you’re a facial hair hero; either way it’s important to care for your beard hair just as you would your head hair. For a soft, smooth beard without the scratchiness, condition and treat your beard with beard balms and beard oils for hydrated facial hair. But for those whose beard is becoming a little too unruly for their liking, check out our beard trimmers and stylers which will trim back any berserk bristles and keep your facial hair in check. If you’re looking for a complete beard overhaul, try out beard dyes to transform your face. And hey, if it all goes wrong, you can always shave it off!

143 products found
Items per page 60
Sort by

King C. Gillette Men's Beard Trimmer Pro

7
1/2 price on selected King C. Gillette
Learn More
    Discounted price £32.99 each   Original price was £65.99 £65.99 £32.99 each

L'Oreal Paris Men Expert Barber Club Beard Face Wash 200ml

137
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 Price on selected L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Skincare
Learn More
    Discounted price £5.49 each   Original price was £10.99 £10.99 £27.45 per 1l

Braun Beard Bt5560

4462
Members Only! Great savings! on selected Braun
Learn More
  £44.99   Original price £67.49 each £67.49 each
Member Price     £44.99 £44.99 each
 

L'Oreal Paris Men Expert Barber Club Beard Face Oil 30ml

104
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 Price on selected L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Skincare
Learn More
    Discounted price £6.49 each   Original price was £12.99 £12.99 £216.33 per 1l

L'Oreal Paris Men Expert Barber Club Beard Hair Styling Cream 75ml

83
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 Price on selected L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Skincare
Learn More
    Discounted price £4.99 each   Original price was £9.99 £9.99 £66.53 per 1l

L'Oreal Paris Men Expert BarberClub Moisturiser

9
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 Price on selected L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Skincare
Learn More
    Discounted price £6.49 each   Original price was £12.99 £12.99 £129.80 per 1l

L'Oreal Paris Men Expert BarberClub 3in1 Beard Balm 50ml

5
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 Price on selected L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Skincare
Learn More
    Discounted price £6.49 each   Original price was £12.99 £12.99 £129.80 per 1l

Just For Men Control Gx Beard Wash

10
Save 25% on selected Just for Men
Learn More
    Discounted price £6.96 each   Original price was £9.29 £9.29 £58.98 per 1l

Just For Men Beard Gel Natural Dark Brown-Black

102
    Original price £8.99 each £8.99 each

Just For Men Beard Gel Light Brown

102
    Original price £8.99 each £136.21 per 1l

Just for Men Beard Gel Medium Dark Brown M40

102
    Original price £8.99 each £8.99 each

Philips Oneblade Pro F&B, 1X360 Blade For Face, Qp6542/19

1
    Original price £64.99 each £64.99 each

Just for Men Beard Gel Medium Brown M35

102
    Original price £8.99 each £8.99 each

Bulldog Skincare Original Beard Balm 75ml Amber

98
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £7.99 each £106.53 per 1l

King C. Gillette Beard Oil for Men, 30 ml

13
Save 1/3 on selected King C. Gillette
Learn More
    Discounted price £7.16 each   Original price was £10.75 £10.75 £238.67 per 1l

King C. Gillette Beard Thickener 50ml

13
Save 1/3 on selected King C. Gillette
Learn More
    Discounted price £7.16 each   Original price was £10.75 £10.75 £143.20 per 1l

Bulldog Skincare Original Beard Oil 30ml

95
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £5.49 each £183.00 per 1l

Babyliss Men 8 in 1 Mini Trimmer

5
Great Savings! on selected Beauty Electricals
Learn More
    Discounted price £22.99 each   Original price was £29.99 £29.99 £22.99 each

Philips Oneblade 360 Face

884
Save 1/3 on selected Philips
Learn More
    Discounted price £26.66 each   Original price was £39.99 £39.99 £26.66 each

Just for Men Beard Gel Real Black

102
    Original price £8.99 each £8.99 each

King C. Gillette Beard Balm for Men, 100 ml

582
Save 1/3 on selected King C. Gillette
Learn More
    Discounted price £7.16 each   Original price was £10.75 £10.75 £71.60 per 1l

Superdrug Moisturising Beard Oil 50ml

3
Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Mens Shaving
Learn More
    Original price £5.00 each £100.00 per 1l

Philips MultiGroom, 8-in-1, with Pouch

122
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £32.99 each £95.35 per 1kg
Available in Stores only

King C. Gillette Cordless Men's Beard Trimmer Kit

33
    Original price £42.99 each £42.99 each

Bulldog Skincare Original Beard Shampoo & Conditioner 200ml

96
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £5.99 each £29.95 per 1l

L'Oreal Paris Men Expert Barber Club Beard Care Bundle

    Discounted price £11.98 each   Original price was £23.98 £23.98

Philips Series 3000 Beard Trimmer, Bt3615/15

0
Save on selected Philips
Learn More
    Discounted price £24.99 each   Original price was £34.99 £34.99 £102.42 per 1kg

Philips Series 3000 All-In-One Trimmer Multigroom Mg3935/15

0

Philips Series 5000 All-In-One Trimmer Multigroom Mg5921/15

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £54.99 £54.99 £97.59 per 1kg

L'Oreal Paris Men Expert BaberClub Long Beard & Hair Bundle

    Discounted price £17.18 each   Original price was £29.18 £29.18

L'Oreal Paris Men Expert BaberClub Beard & Hair Bundle

   

BaByliss 10-in-1 Titanium Multi Trimmer Kit

30
    Original price £39.99 each £39.99 each

Cremo Premium Beard Comb For Men

0
    Discounted price £8.76 each   Original price was £10.95 £10.95 £8.76 each

Reuzel Beard Foam, Lightweight, Leave-In Beard Conditioner,70ml

236
    Original price £14.99 each £214.14 per 1l

BeardGang Members Coconut Gold Hemp Oil 60ml

0
Buy 2 get 20% off
Learn More
    Original price £28.00 each £466.67 per 1l

Braun Beard Trimmer Series 7 - BT7420

0
    Original price £49.95 each £49.95 each

Wahl Groomease Performer Beard Trimmer - 5537-6217

0
    Original price £10.95 each £10.95 each

BarberBoss QR-6020 5-in-1 Beard Trimmer & Grooming Kit

0
    Original price £32.99 each £32.99 each

Wahl Bear Trimmer Gift Set - 5537 - 7017

0
    Original price £12.99 each £12.99 each

Proraso Beard Wash Azur Lime 200ml

0
    Original price £14.50 each £72.50 per 1l

Cremo Cooling Beard & Scruff Cream - 113g

0
    Discounted price £10.36 each   Original price was £12.95 £12.95 £91.68 per 1kg

Apis Natural Cosmetics - Beard Care Beard Shampoo - 150 ml

0
    Discounted price £9.43 each   Original price was £11.98 £11.98 £62.87 per 1l

Reuzel REFRESH No Rinse Beard Wash, Cleans & Conditions 100ml

51
    Original price £16.99 each £169.90 per 1l

Cremo Cooling Beard Oil For Men - 30ml

0
    Discounted price £10.36 each   Original price was £12.95 £12.95 £345.33 per 1l

Cremo Cooling Beard Wash & Softener - 177ml

0
    Discounted price £10.36 each   Original price was £12.95 £12.95 £58.53 per 1l

Reuzel Softens, Conditions & Tames Beard Balm,35g

118
    Original price £17.99 each £514.00 per 1kg

Proraso Beard Wash Cypress & Vetyver 200ml

0
    Original price £14.50 each £72.50 per 1l

Paper Plane Beard Liquor Grapefruit Orange & Sage 15ml

0
    Original price £8.95 each £596.67 per 1l

Seven Potions Beard Wax Citrus Tonic 30ml

0
    Original price £10.99 each £366.33 per 1l

Reuzel Clean & Fresh Beard Balm,35g

59
    Original price £14.99 each £428.29 per 1kg

Seven Potions Beard Conditioner Citrus Tonic 100ml

0
    Original price £10.99 each £109.90 per 1l

Nuggela & Sule Beard Growth Serum, Strength & Shine 50ml

0
    Original price £14.99 each £299.80 per 1l

Wahl Rechargeable Beard Trimmer Kit, 9893-800

0
    Original price £29.99 each £29.99 each

Seven Potions Beard Brush With Soft Boar Bristles

0
    Original price £16.99 each £16.99 each

Saabuni Fortifying Jasmine Beard Oil

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Original price £19.99 each £19.99 each

SPA CEYLON Precious Wood - Caring Beard Oil

0
Save 20%
Learn More
    Original price £19.00 each £633.33 per 1l

Saabuni Fortifying Beard Oil & Illuminating Saffron Serum Bundle

0
Spend £50 on Saabuni Products, save £6
Learn More
    Discounted price £49.99 each   Original price was £54.98 £54.98 £49.99 each

SHYNE Hair & Beard Oil 50ml

0
3 for 2 on all SHYNE products.
Learn More
    Original price £18.00 each £360.00 per 1l

BeardGang Members On the go Beard Mist 20ml

0
Buy 2 get 20% off
Learn More
    Original price £9.99 each £499.50 per 1l

BeardGang Members Caribbean Dream Hemp Oil 60ml

0
Buy 2 get 20% off
Learn More
    Original price £22.00 each £366.67 per 1l