Dove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 g

    Original price £4.49 each £8.31 per 1kg

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £15 on selected Dove Skin, Hair & Toiletries
Learn More
Everyday Low Price on selected Wash & Bathe
Learn More
Size: 540G (£4.49)
180G £1.99 £11.06 per 1kg
360G £3.49 £9.69 per 1kg
540G £4.49 £8.31 per 1kg
We're sorry but this product is no longer available online
Dove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 gDove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 g

Dove Original Moisturising Soap Cream Beauty Bar 6x 90 g

    Original price £4.49 each £8.31 per 1kg

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £15 on selected Dove Skin, Hair & Toiletries
Learn More
Everyday Low Price on selected Wash & Bathe
Learn More
Size: 540G (£4.49)
180G £1.99 £11.06 per 1kg
360G £3.49 £9.69 per 1kg
540G £4.49 £8.31 per 1kg
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

While ordinary bar soap can strip skin of essential nutrients, Dove Beauty Bar combines a gentle, sulphate-SLES-free formula with moisturising ingredients to help nourish your skin.

For Skin That’S Soft And Smooth, Turn To The Dove Original Beauty Bar. With ¼ Moisturising Cream, It Goes Beyond Cleansing, Nourishing As It Washes Away The Day. That’S Because Dove Isn’T Just A Soap Bar, It’S A Beauty Bar. While Ordinary Bar Soap Can Strip Skin Of Essential Nutrients, Dove Beauty Bar Combines A Gentle, Sulphate-Sles-Free Formula With Moisturising Ingredients To Help Nourish Your Skin And Retain Its Natural Moisture Rather Than Stripping It Away. Dermatologically Tested And Suitable For Sensitive Skin, This Beauty Soap Bar Is So Mild And Caring, It Can Be Used As A Gentle Cleanser For Your Face, As Well As To Clean Your Body And Hands. Where A Regular Soap Might Leave Your Skin Feeling Dry, Tight And Irritated, Dove Leaves It Softer, Smoother And Healthier Looking Before You’Ve Even Stepped Out Of The Shower.

Rub The Dove Original Beauty Bar Between Your Hands And Spread The Rich, Creamy Lather Over Your Entire Body Before Rinsing Away With Warm Water And Enjoying Soft, Clean Skin.

Dove Believes No Young Person Should Be Held Back From Reaching Their Full Potential. Since 2004, Dove Has Been Building Self-Esteem And Confidence In Young People – And By 2030, They’Ll Have Helped ¼ Billion Young People Through Their Educational Programmes And Resources.

  • Dove Original Beauty Bar Has A Gentle Cleansing Formula That Effectively Cleans Hands Whilst Helping To Retain Skin Moisture
  • A Moisturising Beauty Bar That Leaves Skin Softer, Smoother And Healthier Looking
  • Dove Original With ¼ Moisturising Cream Doesn’T Dry Out Your Skin Like Ordinary Bar Soap And Is Suitable For All Skin Types
  • Mild Cleansers And Rich Moisturisers In This Soap Bar Help Protect Your Skin’S Natural Balance
  • Dove Original Beauty Bar Is Sulphate Sles Free And Kind To Your Skin
  • Dermatologically Tested Beauty Bar That’S Suitable For Daily Use On The Face, Body And Hands
  • Sodium Lauroyl Isethionate, Stearic Acid, Sodium Stearate, Sodium Palmate, Aqua, Sodium Isethionate, Lauric Acid, Cocamidopropyl Betaine, Parfum, Sodium Palm Kernelate, Sodium Chloride, Glycerin, Tetrasodium Etidronate, Tetrasodium EDTA, Zinc Oxide, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Coumarin, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 77891

    Product code: 819017

    EAN: 8720181218293

    Our customers say

    AI Summary

    Overall customer feedback is positive: users consistently praise the product for being moisturising, creating a creamy lather, and having a gentle scent. It is trusted for sensitive and dry skin, perceived as good value with long‑lasting bars. However, some customers report reduced moisturising effect in certain batches, a perceived formula change, and occasional irritation for a minority. Environmental and packaging concerns appear (palm‑oil derived ingredients and excessive individual packaging). Shipping experience is generally positive with fast delivery and careful packing, but shoppers raise questions about bar size, origin, and country of manufacture.

    • genai.genai.review.summary.pro Moisturising formula
    • genai.genai.review.summary.pro Creamy lather
    • genai.genai.review.summary.pro Gentle fragrance
    • genai.genai.review.summary.con Reduced moisturising in some batches
    • genai.genai.review.summary.con Formula change perceived by users
    • genai.genai.review.summary.con Irritation for a minority of users