Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Vegan

On promotion

Review rating

Marketplace product

Promotions

Key ingredient

Range name

Insect Repellent

Insect Repellent

Don’t let little critters stop you from having the time of your life on your holidays and have insect repellent at hand to prevent pesky bites and creepy crawlies. From mosquito repellent spray and mosquito bands for when you’re out and about, to reliable plug in fly repellents that will protect you through the night, use insect repellent with high deet content, which is the active ingredient which keeps bugs and bites at bay. You can also shop natural insect repellents and kids’ insect repellent which is gentler on skin as well as the trusted brand Jungle Formula for reliable bug repellent.

54 products found
Items per page 60
Sort by

Superdrug Buzz Off Medium Strength Insect Repellent 125ml

2
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £7.50 each £60.00 per 1l

Superdrug Buzz Off Extra Strength Insect Repellent Aerosol

4
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £5.50 each £110.00 per 1l

Superdrug Buzz Off Extra Strength Insect Repellent 125ml

17
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £9.00 each £72.00 per 1l

Superdrug Insect Repellent 50ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £4.50 each £90.00 per 1l

Jungle Formula Insect Repellent Spray with DEET, 125ml

10
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £9.15 each £73.20 per 1l

Superdrug Buzz Off Extra Strength Insect Repellent 100ml

17
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £8.50 each £85.00 per 1l

Lifesystems Expedition Max Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £16.49 each £164.90 per 1l

Superdrug Buzz Off Insect Repellent Roll On

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £5.50 each £110.00 per 1l

Jungle Formula Maximum Insect Repellent Roll On - 50 ml

25
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £6.79 each £135.80 per 1l

Jungle Formula Family Protect Insect Repellent Spray Bottle 100ml

1
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £11.49 each £114.90 per 1l

Jungle Formula Insect Repellent Spray Pump with DEET, 90ml

6
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £10.99 each £122.11 per 1l

Superdrug Buzz Off Kids Insect Repellent Aerosol 125ml

2
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
    Original price £6.00 each £48.00 per 1l

Active Era Explorer Mosquito Repellent Bands - 18 Pack - Multicolour

0
    Original price £17.99 each 99.94p each

Active Era PU Leather Mosquito Repellent Bands - 12 Pack

15
    Original price £14.99 each £5.35 each

Active Era Explorer Mosquito Repellent Bands - 18 Pack

1
    Original price £17.99 each 99.94p each

Lifesystems Twin Pack Expedition MAX Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £27.99 each £139.95 per 1l

Active Era Explorer Mosquito Repellent Bands - 18 Pack

15
    Discounted price £11.99 each   Original price was £19.99 £19.99 66.61p each

Active Era Mosquito Bands - 12 Pack with Assorted Colours

7
    Original price £12.99 each £1.08 each

Active Era Adventure Mosquito Repellent Bands - 18 Pack

1
    Discounted price £10.99 each   Original price was £19.99 £19.99 61.06p each

Jungle Formula Refill Insect Repellent 35ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
    Original price £7.49 each £214.00 per 1l

Pyramid MOSI-OFF Insect Repellent Bands for Wrists and Ankles

0
    Original price £9.70 each £2.42 each

Active Era Adventure Mosquito Repellent Bands - 12 Pack

0
    Original price £14.99 each £1.25 each

Lifesystem Expedition Pro Mosquito Repellent 50ml Twin Pack

0
    Original price £20.99 each £209.90 per 1l

Lifesystems Tick Repellent & Remover Bundle

0
    Original price £21.49 each £21.49 each

Lifesystems Mosquito Repellent & Pop Up Head Net Hat Bundle

0
    Original price £28.49 each £28.49 each

Pyramid Trek 20

0
    Original price £6.50 each £108.33 per 1l

Lifesystems Mosquito Repellent Sleep Travel Bundle

0
    Original price £54.99 each £54.99 each

Pyramid Trek Midge & Tick Repellent - 60ml

0
    Original price £7.30 each £121.67 per 1l

Pyramid Trek 20 - 100ml

0
    Original price £8.99 each £89.90 per 1l

Pyramid Trek Natural -100ml

0
    Original price £11.00 each £110.00 per 1l

Lifesystems Expedition Sensitive Deet Free Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £15.49 each £154.90 per 1l

Active Era Expedition Mosquito Repellent Bands - 2 pack + 4 refill

0
    Original price £14.99 each £2.50 each

Active Era Adventure Mosquito Repellent Bands - 12 Pack

15
    Original price £14.99 each £1.25 each

Pyramid Trek Sensitive DEET Free Insect Repellent - 100ml

0
    Original price £9.99 each £99.90 per 1l

Lifesystem Expedition Pro Mosquito Repellent 50ml Trio Pack

0
    Original price £29.49 each £196.60 per 1l

Lifesystems Trio Pack Expedition MAX Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £38.99 each £129.97 per 1l

Pyramid Trek 50 - 60ml

0
    Original price £6.99 each £116.50 per 1l

Pyramid Tick Remover

0
    Original price £5.25 each £1.75 each

Lifesystems Expedition Sensitive Deet Free Mosquito Repellent 50ml

0
    Original price £13.49 each £269.80 per 1l

Pyramid Trek Sensitive DEET Free Insect Repellent - 60ml

0
    Original price £7.30 each £121.67 per 1l

Pyramid Trek Ultra - 60ml

0
    Original price £8.80 each £146.67 per 1l

Pyramid Trek 50 - 100ml

0
    Original price £9.50 each £95.00 per 1l

Lifesystems Expedition 50 PRO Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £15.49 each £154.90 per 1l

Lifesystems Expedition 50 PRO Mosquito Repellent 50ml

0
    Original price £13.49 each £269.80 per 1l

Lifesystems Expedition Natural Mosquito Repellent 100ml

0
    Original price £17.49 each £174.90 per 1l

Pyramid Trek Natural - 60ml

0
    Original price £7.99 each £133.17 per 1l

Pyramid Trek Midge & Tick Repellent - 100ml

0
    Original price £9.99 each £99.90 per 1l

Pyramid Trek Ultra - 100ml

0
    Original price £12.50 each £125.00 per 1l

Milford Natural Deet-Free Insect Repellent Bracelets 12 Pack

0
    Original price £13.99 each £1.17 each

Active Era Explorer Mosquito Repellent Bands - 12 Pack

0
    Original price £12.99 each £1.08 each

Active Era Explorer Mosquito Repellent Bands - 12 Pack

0
    Original price £12.99 each £1.08 each

Active Era Adventure Mosquito Repellent Bands - 18 Pack

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £19.99 £19.99 61.06p each

Active Era Adventure Mosquito Repellent Bands - 18 Pack

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £19.99 £19.99 61.06p each

Active Era Mosquito Repellent Bands - 12 Pack with 3 Colours

0
    Original price £12.99 each £2.06 each

1-54 of 54 products