Superdrug Whitening Charcoal Toothpaste 75ml

  £2.00   Original price £4.00 each £53.33 per 1l
Member Price     £2.00 £26.67 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 

Offer

Members Only! 1/2 price on selected Pro Care
Learn More
Size: 75ML (£4.00)
25ML £1.20 £48.00 per 1l
75ML £4.00 £53.33 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

Superdrug Whitening Charcoal Toothpaste 75ml

  £2.00   Original price £4.00 each £53.33 per 1l
Member Price     £2.00 £26.67 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 

Offer

Members Only! 1/2 price on selected Pro Care
Learn More
Size: 75ML (£4.00)
25ML £1.20 £48.00 per 1l
75ML £4.00 £53.33 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Activated charcoal toothpaste to whiten your teeth and leave your breath smelling fresh and clean.

Contains activated charcoal
Uses a dual action whitening technology

In addition to help whiten your teeth, our product will help to freshen your breath instantly.

Children of 6 years and younger: Use a pea sized amount for supervised brushing to minimise swallowing. In case of intake of fluoride from other sources consult a dentist or doctor.

Aqua, Sorbitol, Hydrated Silica, Pentasodium Triphosphate, Sodium Lauryl Sulfate, Aroma, Cellulose Gum, Sodium Fluoride, Charcoal Powder, Sodium Saccharin.

Product code: 718090

EAN: 0000007180903

Brush your teeth at least twice a day. Spit out after use and do not rinse, to maintain fluoride level.

Carton - widely recycled
Cap - check local recycling
Tube - not recyclable

In addition to regular use of your Superdrug Charcoal Toothpaste, use Superdrug Charcoal Toothpowder to maximise your teeth whitening experence.

Our customers say

AI Summary

Affordable charcoal toothpaste widely praised for a minty, clean feel and visible stain reduction; many users call it their “go to” for whiter teeth while noting mild flavour and gradual results.

  • genai.genai.review.summary.pro Effective stain removal
  • genai.genai.review.summary.pro Fresh minty flavour
  • genai.genai.review.summary.pro Clean, polished feel
  • genai.genai.review.summary.con Tooth sensitivity reported
  • genai.genai.review.summary.con Variable whitening results