Superdrug Charcoal Toothpaste 25ml

    Original price £1.20 each £48.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 25ML (£1.20)
25ML £1.20 £48.00 per 1l
75ML £1.90 £25.33 per 1l Save £2.10
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

Superdrug Charcoal Toothpaste 25ml

    Original price £1.20 each £48.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 25ML (£1.20)
25ML £1.20 £48.00 per 1l
75ML £1.90 £25.33 per 1l Save £2.10
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

DIRECTIONS FOR USE
Brush your teeth at least twice daily. Spit out after brushing and do not rinse, to maintain fluoride level.

Product code: 747825

EAN: 0000007478253

Children of 6 years and younger: Use a pea sized amount for supervised brushing to minimize swallowing. In case of intake of fluoride from other sources, consult a dentist or doctor.
Contains Sodium Fluoride 0.32% w/w (1450 ppmF). Dentists recommend you replace your toothbrush every 3 months. Don't forget to visit your dentist regularly. Suitable for vegetarians and vegans. Made in India. EC No.: GUJ/COS/GC-679

Our customers say

AI Summary

Affordable charcoal toothpaste widely praised for a minty, clean feel and visible stain reduction; many users call it their “go to” for whiter teeth while noting mild flavour and gradual results.

  • genai.genai.review.summary.pro Effective stain removal
  • genai.genai.review.summary.pro Fresh minty flavour
  • genai.genai.review.summary.pro Clean, polished feel
  • genai.genai.review.summary.con Tooth sensitivity reported
  • genai.genai.review.summary.con Variable whitening results