Oral-B Pro Expert Professional Protection Toothpaste 125ml

  £3.49   Original price £6.99 each £55.92 per 1l
Member Price     £3.49 £27.92 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 

Offer

Members Only! 1/2 Price on selected Oral B
Learn More
Size: 125ML (£6.99)
75ML £2.49 £33.20 per 1l Save £2.50
125ML £6.99 £55.92 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/7

Oral-B Pro Expert Professional Protection Toothpaste 125ml

  £3.49   Original price £6.99 each £55.92 per 1l
Member Price     £3.49 £27.92 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 

Offer

Members Only! 1/2 Price on selected Oral B
Learn More
Size: 125ML (£6.99)
75ML £2.49 £33.20 per 1l Save £2.50
125ML £6.99 £55.92 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Oral-B Pro-Expert Professional Protection toothpaste is clinically proven to provide 24 hour protection when used twice a day. Anti-bacterial technology with Stannous Fluoride Complex creates a protective shield to help reduce bacterial plaque growth even in between brushing. A refreshing combination of fruity and minty notes with a subtle, cooling spice sensation.

- Clinically Proven For 24-Hour Professional Protection, Used Twice Daily
- Anti-Bacterial Technology With Stannous Fluoride Complex Helps Reduce Bacterial Plaque Growth, Even Between Brushings
- Protects In 8 Areas: Cavities, Plaque, Tartar, Breath, Gums, Sensitivity, Surface Stains, Enamel
- A Refreshing Combination Of Fruity And Minty Notes With A Subtle, Cooling Spice Sensation

For adults and adolescents above 12 years. For children above 6 years, ask a dentist before use. Contains Stannous Fluoride (1100 ppm Fluoride) and Sodium Fluoride (350 ppm Fluoride).

Glycerin, Hydrated Silica, Sodium Hexametaphosphate, Aqua, Sodium Gluconate, Sodium Lauryl Sulfate, Aroma, Trisodium Phosphate, Stannous Fluoride, Carrageenan, Sodium Saccharin, Pvp, Stannous Chloride, Xanthan Gum, Cocamidopropyl Betaine, Cinnamal, Sodium Fluoride, Eugenol, Sodium Hydroxide, CI 74160, Sodium Benzoate

Product code: 799369

EAN: 8001841481395

Our customers say

AI Summary

Customers generally like the toothpaste for providing a long‑lasting fresh sensation, effective deep cleaning and stain reduction, with a mild pleasant mint that gives a ‘dentist‑clean’ feeling. However, recent reformulation and taste changes have caused dissatisfaction among some users, along with issues around consistency and adverse reactions.

  • genai.genai.review.summary.pro Deep clean effect
  • genai.genai.review.summary.pro Long‑lasting freshness
  • genai.genai.review.summary.pro Gentle mint flavour
  • genai.genai.review.summary.con Runny/gel consistency after reformulation
  • genai.genai.review.summary.con Unpleasant taste changes
  • genai.genai.review.summary.con Discontinued formulation and product substitution complaints