Colgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20Ml

    Original price £1.50 each £75.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 20ML (£1.50)
20ML £1.50 £75.00 per 1l
75ML £2.99 £39.87 per 1l Save £3.00
We're sorry but this product is no longer available online
Colgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20MlColgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20Ml

Colgate Toothpaste Sensitive Instant Relief Enamel 20Ml

    Original price £1.50 each £75.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 20ML (£1.50)
20ML £1.50 £75.00 per 1l
75ML £2.99 £39.87 per 1l Save £3.00
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Don't think twice about sensitive teeth with clinically proven Colgate Sensitive PRO-Relief toothpaste. Most other sensitive toothpastes primarily numb the pain. Colgate® Sensitive PRO-Relief works by plugging the channels that lead to sensitive tooth nerves to block the pain With regular use, it builds a long-lasting protective barrier that acts like a seal against sensitivity while gently whitening teeth.

Product code: 840174

EAN: 8718951640887

Our customers say

AI Summary

Effective sensitivity relief with pleasant mild mint; users report fast soothing, good cleaning and enamel support, making cold/hot foods manageable and delivering strong value for a daily sensitive-toothpaste routine.

  • genai.genai.review.summary.pro Effective sensitivity relief
  • genai.genai.review.summary.pro Pleasant mild mint taste
  • genai.genai.review.summary.pro Cleans teeth well
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent instant effect for some users
  • genai.genai.review.summary.con Occasional unpleasant or soapy aftertaste
  • genai.genai.review.summary.con Chalky or gritty texture reported by a few