Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Currently in stock

Promotions

On promotion

Oil free

Review rating

Paraben free

Allergen free

Product format

Avene

Avene

At the heart of every Avène product is the uniquely composed Avène Thermal Spring Water, a powerful active ingredient that is naturally soothing and anti-irritating. Eau Thermale Avène offers expert skincare products specially developed for sensitive skin. Our water filters through the Cévennes Mountains, in southern France, absorbing precious minerals and trace elements for 50 years until it reaches the mouth of the ancient Sainte-Odile spring, where the Avène’s Hydroptherapy Centre also lies.
Recommended worldwide by dermatologists, pharmacists, GPs, and skin experts, Avène has years of research, heritage and results to back up its claims.
Find a range suitable for any skin concern: very sensitive skin, oily and blemish-prone, ageing, sun protection, dehydrated, dull skin, dry skin, redness-prone, and itchy skin.

shop by category


22 products found
Items per page 60
Sort by

Avène Vitamin Activ Cg Radiance Intensive Cream 50Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £33.50 each £670.00 per 1l

Avène Vitamin Activ Cg Radiance Concentrated Serum 30Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £35.50 each £1183.33 per 1l

Avène Hydrance Boost Serum 30ml

148
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £20.91 each   Original price was £27.89 £27.89 £697.00 per 1l

Avène Soothing Eye Contour Cream For Sensitive Skin 15Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £13.95 each £930.00 per 1l
Available in Stores only

Avène Tolérance Soothing Skin Recovery Cream 40Ml

328
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £21.99 each £549.75 per 1l

Avène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100ml

Options: + 2 sizes
644
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £12.74 each   Original price was £16.99 £16.99 £127.40 per 1l

Avène Ultra Fluid Tinted Spf50+ For Combination Skin 50Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £16.11 each   Original price was £21.49 £21.49 £322.20 per 1l

Avène Hydrance Spf 30 Hydrating Cream Dehydrated Skin 40Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £16.87 each   Original price was £22.50 £22.50 £421.75 per 1l

Avène Hydrance Hydrating Aqua Gel Dehydrated Skin 50Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £18.93 each   Original price was £25.25 £25.25 £378.60 per 1l
Available in Stores only

Avène Cicalfate+ Remodeling Scar Gel For Sensitive Skin 40Ml

1
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £12.71 each   Original price was £16.95 £16.95 £317.75 per 1l

Avène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 40ml

Options: + 2 sizes
644
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £7.49 each   Original price was £9.99 £9.99 £187.25 per 1l

Avène Thermal Spring Water Spray Sensitive Skin 150ml

13
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £7.49 each   Original price was £9.99 £9.99 £49.93 per 1l

Avène Ultra Fluid Invisible Spf50 For Combination Skin 50Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £15.74 each   Original price was £20.99 £20.99 £314.80 per 1l

Avene Hydrance Hydrating Light Emulsion

2
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Discounted price £14.24 each   Original price was £18.99 £18.99 £356.00 per 1l
Available in Stores only

Avène Cicalfate Spf50+ 40Ml

0
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £10.50 each   Original price was £14.00 £14.00 £262.50 per 1l

Avène Cleanance Comedomed Anti-blemish Moisturiser 30ml

8
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £22.99 each £766.33 per 1l

Avène Tolérance Soothing Skin Recovery Balm 40Ml

164
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £21.99 each £549.75 per 1l

Avène Cicalfate Restorative Hand Cream for Very Dry Hands 100ml

135
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £9.36 each   Original price was £12.49 £12.49 £93.60 per 1l

Avène Intense Protect Suncream Fluid Spf50+ 150ml

9
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
    Discounted price £17.99 each   Original price was £23.99 £23.99 £119.93 per 1l

Avène Les Essentiel Milk Cleanser 200Ml

50
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £15.49 each £77.45 per 1l

Avène Cleansing Gel Cleanser For Blemish-Prone Skin 200Ml

120
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
    Original price £15.49 each £77.45 per 1l

Avène Tolérance Extremely Gentle Cleaser 200Ml

135
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Avene
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £15.99 each £79.95 per 1l
Available in Stores only
1-22 of 22 products