Avène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100ml

-25%
    Discounted price £12.74 each   Original price was £16.99 £16.99 £127.40 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
Size: 100ML (£12.74)
40ML £7.49 £187.25 per 1l Save £2.50
100ML £12.74 £127.40 per 1l Save £4.25
We're sorry but this product is no longer available online
Avène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100mlAvène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100mlAvène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100mlAvène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100mlAvène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100mlAvène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100ml

Avène Cicalfate+ Restorative Cream Sensitive Skin 100ml

-25%
    Discounted price £12.74 each   Original price was £16.99 £16.99 £127.40 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save 25% on selected Avene
Learn More
Size: 100ML (£12.74)
40ML £7.49 £187.25 per 1l Save £2.50
100ML £12.74 £127.40 per 1l Save £4.25
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Innovative protective cream formulated to nourish, protect, soothe and repair dry skin for the whole family.

Non-Sticky, Fast-Absorbing Hand Cream To Nourish, Protect And Repair Very Dry, Sensitive Hands.
Cicalfate Restorative Hand Cream Protects And Repairs Very Dry, Cracked And Overworked Hands And Soothes The Discomfort Caused By Various Types Of Aggression. Such As Winter'S Intense Climatic Conditions And Daily External Aggressions, Which Can Be An Inherent Part Of Certain Occupations (Frequent Washing, Use Of Detergents, Disinfectants, Grease, Oils And Acids Etc.). Suitable For Very Dry, Chapped Sensitive Hands And Also Suitable For People Who May Be Prone To Eczema.

For external use only. Avoid contact with eyes. Keep out of reach of children.

Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua). Mineral Oil (Paraffinum Liquidum). Myreth-3 Myristate. Peg-45/Dodecyl Glycol Copolymer. Dimethicone. Aluminum Sucrose Octasulfate. Octyldodecanol. Peg-7 Glyceryl Cocoate. Aluminum Starch Octenylsuccinate. Glycerin. Beeswax (Cera Alba). Cetyl Alcohol. Copper Sulfate. Dimethiconol. Disteardimonium Hectorite. Glyceryl Stearate. Magnesium Sulfate. Phenoxyethanol. Sodium Benzoate. Water (Aqua). Xanthan Gum. Zinc Sulfate.

Product code: 853901

EAN: 3282770204681

Apply twice a day to clean, dry skin. Do not expose the product to temperatures below 0oC. Avoid contact with eyes.

Check local recycling

Our customers say

AI Summary

Highly effective restorative cream for dry, sensitive and post-procedure skin; praised for soothing, barrier repair and fast reduction of redness, with many calling it a “holy grail”.

  • genai.genai.review.summary.pro Soothes irritated skin
  • genai.genai.review.summary.pro Restores skin barrier
  • genai.genai.review.summary.pro Highly moisturising
  • genai.genai.review.summary.con Can cause breakouts for some users
  • genai.genai.review.summary.con Not suitable for all eczema types
  • genai.genai.review.summary.con Heavy texture