E45 Moisturising Cream for Dry Skin 500g

    Original price £15.99 each £31.98 per 1kg

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
Size: 500G (£15.99)
50G £4.29 £85.80 per 1kg
125G £4.86 £38.88 per 1kg Save £2.43
350G £12.99 £37.11 per 1kg
500G £15.99 £31.98 per 1kg
500ML £11.95 £23.90 per 1l Save £6.00
We're sorry but this product is no longer available online
E45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500gE45 Moisturising Cream for Dry Skin 500g

E45 Moisturising Cream for Dry Skin 500g

    Original price £15.99 each £31.98 per 1kg

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
Size: 500G (£15.99)
50G £4.29 £85.80 per 1kg
125G £4.86 £38.88 per 1kg Save £2.43
350G £12.99 £37.11 per 1kg
500G £15.99 £31.98 per 1kg
500ML £11.95 £23.90 per 1l Save £6.00
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Available for Order & Collect in 30 minutes only

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

E45 Cream is an emollient cream that moisturises and relieves dry skin conditions, including eczema. 

E45 Cream Is Clinically Proven To Treat And Soothe Dry, Flaky, Itchy Skin And Sunburns – Alongside More Serious Dry Skin Conditions Such As Eczema, Dermatitis, And Certain Cases Of Dry Psoriasis. Our Cream Can Be Used By The Whole Family, Including Babies Over The Age Of One Month And Contains Ingredients Such As Lanolin, Light Liquid Paraffin And White Soft Paraffin With Emollient Moisturising Properties To Keep The Skin Hydrated.

Non-Greasy Formula Leaves Dry And Itchy Skin Soft, Comfortable And Relieved

Treats Dry, Flaky Skin, As Well As Sunburn

For Dry Skin Conditions Such As Eczema, Dermatitis And Certain Cases Of Dry Psoriasis

Free From Fragrance

Dermatologically Tested

E45 Cream is free from fragrance and dermatologically tested on dry, sensitive skin. If you have sensitive skin, or if you're worried about allergic reactions, we recommend doing a patch test first. Patch testing involves applying a small amount of product to the skin and leaving it on to see if a reaction develops.

Active ingredients

White soft paraffin BP 14.5% w/w, light liquid paraffin PH EUR 12.6% w/w, hypoallergenic anhydrous lanolin (Medilan®) 1.0% w/w



All ingredients


Glyceryl monostearate, citric acid monohydrate, cetyl alcohol, sodium hydroxide, sodium cetostearyl sulphate, carbomer, methyl hydroxybenzoate, propyl hydroxybenzoate, purified water

Product code: 744611

EAN: 7350087736716

Apply liberally two to three times a day, or as required.

Our customers say

AI Summary

Reliable, fragrance-free emollient praised for intensive moisturising, itch relief and versatility across eczema, sunburn and very dry skin; customers value non-greasy absorption, suitability for sensitive skin and good value. Some users report slow absorption, occasional unpleasant odour, and greasy/heavy feel for certain skin types. A small number experienced aggravated sensitivity. Fulfillment issues including wrong address delivery, missing items and packaging-related transit problems were also noted.

  • genai.genai.review.summary.pro Intensive moisturising
  • genai.genai.review.summary.pro Non‑greasy formula
  • genai.genai.review.summary.pro Suitable for sensitive skin
  • genai.genai.review.summary.con Slow absorption for some users
  • genai.genai.review.summary.con Occasional unpleasant odour reports
  • genai.genai.review.summary.con Can feel greasy or heavy for certain skin types