E45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1L

    Original price £18.99 each £18.99 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
Size: 1L (£18.99)
1L £18.99 £18.99 per 1l
200ML £3.66 £18.30 per 1l Save £1.83
500ML £10.99 £21.98 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
E45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1LE45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1LE45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1LE45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1LE45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1LE45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1L

E45 Moisturiser Body Lotion for Dry & Sensitive Skin 1L

    Original price £18.99 each £18.99 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
Size: 1L (£18.99)
1L £18.99 £18.99 per 1l
200ML £3.66 £18.30 per 1l Save £1.83
500ML £10.99 £21.98 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

E45 Moisturising Lotion is a light daily moisturiser that has been formulated to leave very dry, sensitive skin feeling soft and deeply hydrated.

E45’S Moisturising Lotion Is Clinically Proven To Help Protect The Skin From Dryness, Soothe Roughness And Reduce Scaling And Flaking. In Just Two Weeks, Our Lotion Can Help To Visibly Reduce Redness And Improve The Appearance Of Extremely Dry And Irritable Skin When Applied Daily. Our Gentle Formulation Gives Deep Moisturisation That Lasts Throughout The Day And Is Suitable For The Whole Family, Including Babies Over Three Months. Also Suitable For Eczema-Prone Skin.

24-Hour Moisturisation And Long-Lasting Care For Dry And Sensitive Skin

Keeps Skin Feeling Soft, Supple And Hydrated

Clinically Proven To Protect Skin From Dryness, Soothe Roughness, Reduce Redness And Reduce Scaling And Flaking

Visibly Reduces Redness And Improves The Appearance Of Extremely Dry And Irritable Skin

Free From Fragrance And Dermatologically Tested

For external use only. Avoid contact with the eyes. In case of contact with the eyes, rinse

thoroughly with clean water. Keep out of reach of children. If using large quantities, regularly change clothing, bedding or dressings impregnated with the product and keep away from fire as it may pose a fire hazard.

Aqua, petrolatum, isopropyl palmitate, paraffinum liquidum, glyceryl stearate, ceteth-20, hypoallergenic anhydrous lanolin (Medilan®), phenoxyethanol, methylparaben, hydroxyethylcellulose, carbomer, propylparaben, sodium hydroxide, BHT.

Product code: 841068

EAN: 7311620014296

Use as often as required on the hands, body and face to help keep dry and sensitive skin soft, supple and moisturised.

Our customers say

AI Summary

Overall customers find this trusted, fragrance-free moisturiser effective for dry, sensitive and eczema-prone skin. It’s praised for fast absorption, a non-greasy finish and a lightweight texture that soothes and restores skin, leaving lasting softness. A small number of users report stinging on very irritated or broken skin and variable performance for very severe dryness. Packaging and delivery feedback is minimal but notable.

  • genai.genai.review.summary.pro Fast absorbing
  • genai.genai.review.summary.pro Non-greasy finish
  • genai.genai.review.summary.pro Fragrance free
  • genai.genai.review.summary.con May sting on very irritated or broken skin
  • genai.genai.review.summary.con Less effective for very severe dryness for some users
  • genai.genai.review.summary.con Can feel slightly oily or take time to fully sink in for some