Natasha Cosmetics

Natasha Cosmetics , Polish Beauty, Skincare, Haircare & Makeup

About Natasha Cosmetics

Welcome to NATASHA Cosmetics - your destination for P-Beauty. Polish beauty has a story of its own. For decades, Poland has been home to a diverse and dynamic cosmetics industry, where traditional beauty knowledge, botanical ingredients and nature-inspired formulations meet modern cosmetic science. What makes P-Beauty different? It is the balance between tradition and innovation, nature and science, sophisticated formulations and accessibility. Polish cosmetics have deep roots in European herbal and botanical traditions. Plant extracts, natural oils and time-tested ingredients have been part of everyday beauty rituals for generations. But modern P-Beauty goes far beyond tradition. Today, Polish cosmetic laboratories combine this heritage with increasingly advanced formulation technologies and ingredients more commonly associated with specialist skincare. Ceramides, peptides, acids, vitamin C, retinoids, hyaluronic acid and barrier-supporting complexes sit alongside botanical extracts, plant oils and ingredients inspired by nature. This combination has created a beauty market where highly developed formulas do not have to belong exclusively to the premium end of the beauty counter. Advanced skincare can be part of everyday beauty. And P-Beauty extends far beyond traditional skincare. Innovative haircare, body care and make-up sit alongside specialist formulas inspired by modern cosmetology and aesthetic treatments, focusing not simply on appearance, but on improving skin quality, supporting regeneration, strengthening the skin barrier and addressing specific skin needs. This results in a beauty culture that combines everyday care with a more sophisticated, treatment-led approach - bringing advanced ingredients and concepts once associated primarily with professional beauty into daily routines. At Natasha Cosmetics, we select products that represent this exciting side of Polish beauty -from trusted beauty traditions to the latest generation of ingredient-led formulas. Whether you are searching for targeted skincare, intelligent haircare, everyday essentials or simply want to discover something different, we invite you to explore one of Europe’s most exciting beauty markets. Discover P-Beauty with Natasha Cosmetics - where tradition meets modern beauty science.

Registered company name: Blue Cosmetics Ltd Legal type: Business Registration number: 09856809 VAT no: GB250058926 Address:305 High Street S Berkshire SL1 1BD United Kingdom

Delivery Information

We offer UK Standard Delivery for £3.99. Spend £59.99 or more and enjoy FREE UK delivery + a FREE beauty gift with your order. Orders are usually dispatched within 1 working day and delivered within 3–5 working days. And a little something extra... We love introducing our customers to new beauty discoveries, so we include FREE beauty samples with every order. All orders are carefully packed and dispatched directly from our UK warehouse. We hope you love your order, but if you change your mind, you can return unopened and unused products within 30 days of delivery. For hygiene and safety reasons, products must be returned unused, unopened, in their original packaging and in a resalable condition. We cannot accept returns of products that have been opened, tested or used, unless they are faulty. For change-of-mind returns, customers are responsible for the return postage costs. If your product arrives damaged, faulty or incorrect, please contact us within 7 days of delivery so we can arrange a replacement or refund.

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available, please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store

Our Top Sellers :

Lirene Glowing Rose Moisturising & Brightening Make-up Base-Serum

0
    Original price £6.63 each £221.00 per 1l

Farmona Tutti Frutti Cherry Bomb Sugar Body Scrub 300g

0
    Original price £4.96 each £16.53 per 1kg

Farmona Radical Pro Age Shampoo For Mature Hair 300ml

0
    Original price £4.79 each £15.97 per 1l

PAESE Barley Powder beauty powder 10g

0
    Original price £7.79 each £779.00 per 1kg

Aa Laab Centella B12 Moisturising Face Wash Gel 150ml

0
    Original price £5.79 each £57.90 per 1l

Swederm Chameleon Gloss Boss Lip Balm 3g

0
    Original price £16.63 each £5543.33 per 1kg

Swederm Chameleon Nero Lip Balm 3g

0
    Original price £16.63 each £5543.33 per 1kg

Swederm Comfort Roll-on Relief and Comfort 60ml

0
    Original price £9.13 each £9130.00 per 1l

Farmona Perfect Beauty Hyaluronic Face Wash 200ml

0
    Original price £3.44 each £17.20 per 1l

Farmona Jantar Laminating Shampoo For Damaged Hair 300ml

0
    Original price £4.27 each £14.23 per 1l

Joanna Ultra Color Chilli Latte Hair Toner 100ml

0
    Original price £3.75 each £37.50 per 1l

Farmona Herbal Care Burdock Shampoo 330ml

0
    Original price £3.88 each £11.76 per 1l

Farmona Nivelazione Sensitive Care Ultra-gentle Shampoo 100ml

0
    Original price £4.27 each £42.70 per 1l

Dermika Imperial Eye Cream 15ml

0
    Original price £11.38 each £758.67 per 1l

She Shehand Luxury Golden Hand Mask 2pcs

0
    Discounted price £6.98 each   Original price was £11.63 £11.63 £3.49 each

Biala Perla Bamboo And Carbon Toothpaste 75ml

0
    Original price £6.21 each £82.80 per 1l

Swederm Deoroll Vitamin E Antiperspirant 60ml

0
    Original price £9.13 each £152.17 per 1l

Swederm Chameleon Rosa Lip Balm 3g

0
    Original price £16.63 each £5543.33 per 1kg

Swederm Chameleon pH Sensitive Lip Balm 3g

0
    Original price £16.63 each £5543.33 per 1kg