Hair Guru London

Hair Guru London , Natural Cotton Hair Fibres & Hair Loss Solutions

About Hair Guru London

Hair Guru London is the UK brand redefining how thinning hair is concealed. Our hair fibres are made from natural cotton using our signature CottonWrap™ technology, not the animal-derived keratin most brands rely on, or a lighter, softer, more natural finish that's undetectable even up close. Simply shake the fibres over thinning areas and they bind instantly to your existing hair, concealing the scalp in seconds for a fuller, thicker look. Sweat-, wind- and rain-resistant, they hold all day and wash out easily with shampoo. Available in 14 natural shades to blend seamlessly with any hair colour, alongside sample and refill sizes, a locking spray and an easy-apply pump. Loved by over 30,000 customers, Hair Guru London helps people look and feel their best, instantly, and with confidence.

Registered company name: Hair GL Limited Legal type: Business Registration number: 11668820 VAT no: GB489909512 Address:No.1 Royal Exchange London EC3V 3DG United Kingdom

Delivery Information

Royal Mail, 2pm cutoff for next day delivery from our UK warehouse

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

Hair Guru London Hair Fibres Starter Set Ash Brown

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £49.99 £49.99 £44.99 each

Hair Guru London Hair Fibres Starter Set Dark Brown

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £49.99 £49.99 £44.99 each

Hair Guru London Hair Building Fibres Medium Blonde 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg

Hair Guru London Easy Apply Fibre Pump

0
    Original price £10.95 each £10.95 each

Hair Guru London Building Fibres Sample Dark Auburn 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Hair Building Fibres Light Brown 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg

Hair Guru London Hair Building Fibres Hazel Brown 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg

Hair Guru London Building Fibres Sample Light Brown 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Building Fibres Sample Ash Brown 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Building Fibres Refill Dark Brown 100g

0
    Discounted price £49.95 each   Original price was £89.95 £89.95 £499.50 per 1kg

Hair Guru London Building Fibres Sample Dark Brown 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Hair Building Fibres Medium Brown 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg

Hair Guru London Hair Fibres Starter Set Medium Brown

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £49.99 £49.99 £44.99 each

Hair Guru London Building Fibres Refill Medium Blonde 100g

0
    Discounted price £49.95 each   Original price was £89.95 £89.95 £499.50 per 1kg

Hair Guru London Hair Building Fibres Dark Auburn 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg

Hair Guru London Building Fibres Sample Grey 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Hair Fibres Starter Set Medium Blonde

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £49.99 £49.99 £44.99 each

Hair Guru London Building Fibres Sample Medium Blonde 5g

0
    Original price £5.95 each £1190.00 per 1kg

Hair Guru London Hair Fibres Starter Set Light Brown

0
    Discounted price £44.99 each   Original price was £49.99 £49.99 £44.99 each

Hair Guru London Hair Building Fibres Dark Blonde 28g

0
    Original price £26.99 each £963.93 per 1kg