Fragrance Forte

Fragrance Forte , Luxury Arabic Perfumes & Oud Fragrances

About Fragrance Forte

Welcome to Fragrance Forte — the UK's gateway to the world of luxury perfumes from the Middle East. We proudly curate and deliver some of the most celebrated names in perfumery, including Ahmed Al Maghribi, Ibrahim Al Qurashi (IBRAQ), Azha Perfumes, and Sedra Perfumes. Our collection is inspired by the deep roots of Arabian fragrance traditions, bringing timeless elegance and modern luxury together. Each scent tells a story — from the iconic Oud & Roses by Ahmed Al Maghribi to the refined sophistication of IBRAQ’s signature blends. Whether you're discovering the art of scent layering or seeking rare Dubai perfumes, our mission is simple: to offer access to the best-kept secrets of the region’s perfumery. Our growing community of fragrance lovers across the UK trusts Fragrance Forte for authentic Arabian perfumes, exceptional service, and curated recommendations. Join us on this aromatic journey and explore a world where luxury meets heritage, one spray at a time.

Registered company name: Fragrance Forte LTD Legal type: Business Registration number: 14931022 VAT no: GB499332054 Address:Unit 21 Spring Street Business Park Bolton BL3 6EH United Kingdom

Delivery Information

We offer Standard delivery for UK Mainland customers.

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Musk Al Fajr EDP 75ml

0
    Original price £39.99 each £533.20 per 1l

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Balas Rose EDP 75ml

0
    Original price £49.99 each £666.53 per 1l

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Cuban Tobacco EDP 100ml

0
    Original price £59.99 each £599.90 per 1l

Ahmed Al Maghribi Oud Lavender Extrait de Parfum 75ml

0
    Original price £39.99 each £533.20 per 1l

Ahmed Al Maghribi Tiff Tiff Extrait De Parfum 100ml

0
    Original price £34.99 each £349900.00 per 1kg

Ahmed Al Maghribi White Tiger Extrait De Parfum 100ml

0
    Original price £34.99 each £349900.00 per 1kg

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Musk Kashmir EDP 100ml

0
    Original price £89.99 each £899.90 per 1l

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Jamaican Tobacco EDP 100ml

0
    Original price £59.99 each £599.90 per 1l

Ahmed Al Maghribi Kawkab Extrait De Parfum 75ml

0
    Original price £59.99 each £799866.67 per 1kg

Ahmed Al Maghribi Bidun Esam Extrait De Parfum 50ml

0
    Original price £22.99 each £459800.00 per 1kg

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Black Diamond Incense EDP 150ml

0
    Original price £69.99 each £466.60 per 1l

Ahmed Al Maghribi Pearl Oud Extrait De Parfum 75ml

0
    Original price £39.99 each £533200.00 per 1kg

Mykonos Reflection EDP 50ml

0
    Original price £29.99 each £599.80 per 1l

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Dominican Tobacco EDP 100ml

0
    Original price £59.99 each £599.90 per 1l

Ahmed Al Maghribi Green Pearl Extrait De Parfum 80ml

0
    Original price £29.99 each £374875.00 per 1kg

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Grey Pearl Diamond EDP 150ml

0
    Original price £69.99 each £466.60 per 1l

Ahmed Al Maghribi Ma’ani Extrait De Parfum 100ml

0
    Original price £29.99 each £299900.00 per 1kg

Ahmed Al Maghribi Bombay Extrait De Parfum 80ml

0
    Original price £49.99 each £624875.00 per 1kg

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Sapphire Leather EDP 75ml

0
    Original price £59.99 each £799.87 per 1l

IBRAQ Ibrahim Al Qurashi Happiness Dose - Rose Tobacco EDP 75ml

0
    Original price £39.99 each £533.20 per 1l