Canvas Cosmetics

Canvas Cosmetics , Makeup for Every Complexion

About Canvas Cosmetics

Canvas Cosmetics is a trendy, sophisticated line of high quality cosmetics made for the On the Go Woman. Canvas Cosmetics isn’t just a makeup brand. It’s a community of empowered women - specializing in BIPOC Beauty. Our products symbolize Glamour, Ambition and Independence that can be used day-to-night within the multiple roles that women have to play. All our products are also Vegan, Cruelty-Free & Paraben Free.

Registered company name: Canvas Glam Perfumes & Cosmetics Trading LLC Legal type: Business Registration number: 17299128 VAT no: N/A Address:B2001-79 Marina Pearl Center Dubai 00100 United Arab Emirates

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available, please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

Canvas Cosmetics Obsession Matte Liquid Lipstick 7.8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £11.02 £11.02 £1408.97 per 1l

Canvas Cosmetics Iconic Matte Liquid Lipstick 7.8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £11.02 £11.02 £1408.97 per 1l

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 07 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics Nude 2 Lipliner 1.5g

0
    Original price £5.75 each £3833.33 per 1kg

Canvas Cosmetics Nude 3 Lipliner 1.5g

0
    Original price £5.75 each £3833.33 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 10 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 03 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics Maple Matte Liquid Lipstick 7.8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £11.02 £11.02 £1408.97 per 1l

Canvas Cosmetics Nude 1 Lipliner 1.5g

0
    Original price £5.75 each £3833.33 per 1kg

Canvas Cosmetics Boss Lady Matte Liquid Lipstick 7.8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £11.02 £11.02 £1408.97 per 1l

Canvas Cosmetics Empire Matte Liquid Lipstick 7.8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £11.02 £11.02 £1408.97 per 1l

Canvas Cosmetics Brown 1 Lipliner 1.5g

0
    Original price £5.75 each £3833.33 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 08 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 02 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Concealer 03 8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £13.05 £13.05 £1373.75 per 1l

Canvas Cosmetics Flawless MultiTasker Foundation N1 Sahara 35ml

0
    Original price £14.50 each £414.29 per 1l

Canvas Cosmetics Flawless MultiTasker Foundation W4 Sandalwood 35ml

0
    Original price £14.50 each £414.29 per 1l

Canvas Cosmetics MultiTasker Pressed Powder 01 10g

0
    Discounted price £8.99 each   Original price was £13.92 £13.92 £899.00 per 1kg

Canvas Cosmetics MultiTasker Concealer 08 8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £13.05 £13.05 £1373.75 per 1l

Canvas Cosmetics MultiTasker Concealer 09 8ml

0
    Discounted price £10.99 each   Original price was £13.05 £13.05 £1373.75 per 1l