BEAU Polish

BEAU Polish

About BEAU Polish

BEAU Polish is a vegan friendly, handmade in the UK, nail polish brand launched in 2019 by Founder Siána Scott. BEAU specialises in brighter bolder colours not commonly found on the high-street, and caters to an audience that loves to express themselves through nail polish. The brand stands in support of equality and self-love, and expresses this through motivational, sassy nail polish names, and social media content. BEAU has been seen in Vegan Life Magazine, Health and Wellbeing Magazine, Scratch Magazine, RED Magazine with charity Switchboard LGBT+ and Black Beauty & Hair with many more coming. Instagram: https://www.instagram.com/beaupolishuk

Registered company name: BEAU Beauty Ltd Legal type: Business Registration number: 12066695 VAT no: N/A Address:85 Great Portland Street London Greater London W1W 7LT United Kingdom

Delivery Information

We offer standard delivery to UK mainland only, using a tracked 48 service with Royal Mail. We are unable to deliver to PO Box or BFPO addresses. Orders will be processed within 1 - 3 business days. Depending on the size of your order you may receive your order in more than 1 package due to content restrictions with Royal Mail. Orders placed on Sunday 17th December will be shipped on the Royal Mail latest posting date of 18th December, to be received before Christmas. Orders placed on or after the 18th may not reach its destination before the festive break.

Returns Information

We hope you’ll love your Superdrug Marketplace order but if you want to return any of it we will happily refund you for any items you return to us in an unused and resalable condition within 28 days of receipt. This excludes the following: - perishable items (e.g. food and baby milk) - medicines - items personalised for you - sealed products which are not suitable for return due to health or hygiene reasons (nail polish and cuticle oils) if unsealed after delivery (unless these items were damaged or faulty when delivered to you or have been incorrectly delivered) Returned items must be unused and in their original packaging. Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available, please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store. Customers must ensure that products are protected appropriately in transit, as refunds will only be given if they are received in a resaleable state. We do not refund the original outward postage cost (if applicable) or the return postage cost.

Our Top Sellers :

BEAU Polish Blue My Mind Holo Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.50 each £850.00 per 1l

BEAU Polish Let's Call It Quartz Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Teal Me About It Neon Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.00 each £800.00 per 1l

BEAU Polish Mid-night In Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.50 each £850.00 per 1l

BEAU Polish UFOshionista Nail Polish 10ml

0
    Discounted price £5.50 each   Original price was £7.50 £7.50 £550.00 per 1l

BEAU Polish Sun Screening Your Call Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Iris-isti-blue Planet Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish What Do Hue Mean? Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Marriage Material Girl Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish You Want A Peach Of Me Neon Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.00 each £800.00 per 1l

BEAU Polish Pinky Swear Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Candy Tang Plant Based Cuticle Oil 10ml

0
    Original price £6.50 each £650.00 per 1l

BEAU Polish Un-bare-lievable Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Total Pearl-clipse Holo Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.50 each £850.00 per 1l

BEAU Polish Purplexed Holo Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.50 each £850.00 per 1l

BEAU Polish The Apple Of My Pie Neon Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Glitzy As Charged Nail Polish 10ml

0
    Original price £8.50 each £850000.00 per 1kg

BEAU Polish What You Cyan Neon Nail Polish 10ml

0
    Original price £7.50 each £750.00 per 1l

BEAU Polish Fruit Punch Plant Based Cuticle Oil 10ml

0
    Original price £6.50 each £650.00 per 1l

BEAU Polish Throwing Shade Nail Polish 10ml

0
    Discounted price £6.00 each   Original price was £7.50 £7.50 £600.00 per 1l