L'Oréal Paris Elvive Hydra Hyaluronic Conditioner 300ml

    Original price £7.99 each £26.63 per 1l

Offer

3 for 2 on selected L'Oréal Paris Elvive
Learn More
Size: 300ML (£7.99)
200ML £5.49 £27.45 per 1l
300ML £7.99 £26.63 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/7

L'Oréal Paris Elvive Hydra Hyaluronic Conditioner 300ml

    Original price £7.99 each £26.63 per 1l

Offer

3 for 2 on selected L'Oréal Paris Elvive
Learn More
Size: 300ML (£7.99)
200ML £5.49 £27.45 per 1l
300ML £7.99 £26.63 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Is your hair suffering from dehydration, leaving it feeling rough, dull, and lifeless? Discover the ultimate solution with Elvive Hydra Hyaluronic Moisture Locking Conditioner with [Hyaluronic Acid], from L’Oréal Paris. This advanced formula, powerfully infused with [Hyaluronic Acid], is meticulously designed to weightlessly coat each individual hair fibre. This innovative approach ensures your hair remains feeling intensely hydrated for an impressive up to 72 hours*, providing long-lasting relief from dryness. The transformative result? Your hair will look visibly plumped, exhibit incredible bounce, and radiate with an undeniable shine**. What makes this conditioner exceptionally effective is its scientifically proven, skincare-inspired formula, which specifically targets dehydrated hair – often the earliest sign of underlying hair damage. Common indicators of hair dehydration include strands that appear dull and lifeless, prone to frizz, and noticeably lacking in natural bounce. The Elvive Hydra Hyaluronic conditioner actively works to boost and lift hair, helping to add significant volume, enhanced body, and brilliant shine to previously lacklustre locks. This versatile conditioner is suitable for all hair types and textures, whether your hair is straight, beautifully wavy, perfectly curly, or elegantly coily, making healthy, hydrated hair achievable for everyone. *Instrumental test, shampoo + conditioner **Consumer test, shampoo + conditioner

Skincare-Inspired Formula: Scientifically Proven To Tackle Dehydrated Hair, The First Sign Of Hair Damage.
For Dehydrated Hair, Hair Instantly Detangled
Hair Feels Hydrated For Up To 72 Hours*
Hair Looks Visibly Plumped, Bouncy And Shiny With No Weigh Down**
Suitable For All Hair Types And Textures
*Instrumental Test **Consumer Test

1267991 A - INGREDIENTS: AQUA / WATER - CETEARYL ALCOHOL -
DIMETHICONE - GLYCERIN - BEHENTRIMONIUM CHLORIDE - CI 17200 /
RED 33 - CI 42090 / BLUE 1 - LACTIC ACID - SODIUM LAURETH SULFATE -
SODIUM HYDROXIDE - SODIUM HYALURONATE - PHENOXYETHANOL - L I M O N E N E   - A M O D I M E T H I CO N E   -
ISOPROPYL ALCOHOL - CETRIMONIUM
CHLORIDE  - PARFUM  / FRAGRANCE

Product code: 848707

EAN: 3600524162771

Apply on wet hair, leave for one minute then rinse. In case of contact with eyes, rinse immediately and thoroughly.

BOTTLE

Our customers say

AI Summary

Overall, customers reported that the hydrating conditioner effectively restores moisture, leaving hair softer, smoother, shinier, and more manageable. When used with the matching shampoo, many users noticed reduced breakage and improved hair health. Fragrance was frequently mentioned as pleasant.

  • genai.genai.review.summary.pro Hydrates effectively
  • genai.genai.review.summary.pro Improves manageability
  • genai.genai.review.summary.pro Adds shine
  • genai.genai.review.summary.con Can feel greasy on some hair types
  • genai.genai.review.summary.con May weigh down very fine hair