Jimmy Choo I Want Choo Eau de Parfum 40ml

-10%
    £1237.50 per 1l

Offer

Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 40ML (£49.50)
40ML £49.50 £1237.50 per 1l Save £5.50
60ML £71.10 £1185.00 per 1l Save £7.90
125ML £51.00 £408.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/5

Jimmy Choo I Want Choo Eau de Parfum 40ml

-10%
    £1237.50 per 1l

Offer

Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 40ML (£49.50)
40ML £49.50 £1237.50 per 1l Save £5.50
60ML £71.10 £1185.00 per 1l Save £7.90
125ML £51.00 £408.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

I Want Choo is a powerful floral gourmand woody fragrance that explodes with joy and good humour finished with a seductive twist. It is the incarnation of the true Jimmy woman: glamorous, confident, playful and always full of joy. The sensual fragrance is inspired by the atmosphere when friends are getting ready to party the night away. It is not about going out, it is all about sharing the fun, the laughter and making it a girls night in to remember. On top, a citrus note of mandarin juice contrasts with the suave velvety peach nuances. The carnal and solar vanilla-like notes of the red spider lily blend in with the sensual vibes of jasmine sambac in the heart. The base notes of vanilla and benzoin anchor the fragrance in a deep, yet joyful way, leaving an intense vapor trail behind. As with everything from Jimmy Choo, the bottle is a true object of desire. Featuring a bold gold spray cap with a hammered jewelled effect and the precious JC monogram logo, all underlined by the soft and ultra-feminine peach tint of the fragrance.

As with everything from Jimmy Choo, the bottle is a true object of desire. Featuring a bold gold spray cap with a hammered jewelled effect and the precious JC monogram logo, all underlined by the soft and ultra-feminine peach tint of the fragrance.
Beauty meets fashion in the shimmering and stunning outer-packaging. The metallic box with vivid red glitter and the golden JC monogram embodies the glamorous soul of the Jimmy Choo universe.

Let the party begin: the sensual and solar Vanilla-like notes of Red Spider Lily blend with Jasmine Sambac to reveal a determined and daring allure.
Dancing the night away: the base notes of Vanilla and Benzoin, a duo of rich intense scents, anchor the fragrance in a deep, yet joyful way, leaving an intense trail behind.

Product code: 804782

EAN: 3386460119276

Top notes: Mandarin juice, velvet Peach.
Middle notes: Red Spider Lily, Jasmine Sambac
Base notes: Vanilla, Benzoin

Our customers say

AI Summary

Overall customers love this fragrance’s sweet floral-fruity blend with dominant vanilla and peach facets. Many reviewers praise its elegance, sillage, and long-lasting presence on fabrics, frequently noting it draws compliments. However, experiences vary: some users report weak longevity and inconsistent projection across samples. There are recurring shipping and fulfillment issues such as damaged/broken bottles, underfilled samples, or receiving testers instead of full products, though gift wrapping and in-store experiences are often positive.

  • genai.genai.review.summary.pro Sweet floral-fruity scent
  • genai.genai.review.summary.pro Prominent vanilla and peach notes
  • genai.genai.review.summary.pro Noticeable sillage
  • genai.genai.review.summary.con Variable longevity — some samples weak
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent projection across batches/samples
  • genai.genai.review.summary.con Occasional quality control issues (underfilled samples, testers sent instead of full product)