Versace Eros Vapo Eau de Parfum 100ml

-25%
    £787.50 per 1l

Offer

Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 100ML (£78.75)
50ML £62.25 £1245.00 per 1l Save £20.75
100ML £78.75 £787.50 per 1l Save £26.25
We're sorry but this product is no longer available online
Versace Eros Vapo Eau de Parfum 100mlVersace Eros Vapo Eau de Parfum 100ml

Versace Eros Vapo Eau de Parfum 100ml

-25%
    £787.50 per 1l

Offer

Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 100ML (£78.75)
50ML £62.25 £1245.00 per 1l Save £20.75
100ML £78.75 £787.50 per 1l Save £26.25
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

It has a signature that is not afraid to flaunt itself and reveal its extremes, with a stark contrast between the extremely citrusy and the extremely delicate. Radiant and energetic top notes of Italian lemon and mandarin are paired with mint oil and a unique note of candied apple before giving way to a heart of geranium flower, clary sage essence and Ambermax.

Top: Italian Lemon, Mandarin, Mint Oil, Candied Apple Heart: Geranium Flower, Clary Sage Essence (France), Ambermax Base: Cedarwood Atlas and Virginia, Vetiver Orpur Essence (Haiti), Patchouli Coeur Orpur Essence (Indonesia), Sandalwood, Vanilla

ALCOHOL DENAT., PARFUM, AQUA, LIMONENE, LINALOOL, COUMARIN, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CITRAL, CITRONELLOL, GERANIOL, CINNAMAL, EUGENOL

Product code: 811092

EAN: 8011003861224

In the dry-down, Atlas and Virginia cedarwood, Haitian vetiver, Indonesian patchouli and sandalwood combine with decadent vanilla, a provocative weapon with its intoxicating and creamy effects and oriental character, to round out this Woody-Oriental-Fresh eau de parfum. The fragrance is also produced in line with vegan principles, containing no intentionally added animal products or animal-derived products such as dairy, eggs, bee products or animal enzymes.

Our customers say

AI Summary

Mostly praised for its long‑lasting, fresh-woody scent, Eros is seen as a versatile, crowd‑pleasing parfum with good projection, elegant bottle design and perceived value.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting scent
  • genai.genai.review.summary.pro Fresh woody profile
  • genai.genai.review.summary.pro Good projection
  • genai.genai.review.summary.con Overpowering strength for some users
  • genai.genai.review.summary.con Variable longevity on skin chemistry