Versace Eros Eau de parfum 50ml

-43%
    £933.80 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£46.69)
50ML £46.69 £933.80 per 1l Save £36.31
100ML £59.06 £590.60 per 1l Save £45.94
We're sorry but this product is no longer available online
1/2

Versace Eros Eau de parfum 50ml

-43%
    £933.80 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£46.69)
50ML £46.69 £933.80 per 1l Save £36.31
100ML £59.06 £590.60 per 1l Save £45.94
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Created by perfumer Olivier Pescheux, Eros eau de parfum expresses sensuality and power, an extreme force that represents a heroic and passionate man, much like Eros, the Greek god whose arrow can make you fall in love.

Top: Italian Lemon, Mandarin, Mint Oil, Candied Apple Heart: Geranium Flower, Clary Sage Essence (France), Ambermax®
Base: Cedarwood Atlas and Virginia, Vetiver Orpur Essence (Haiti), Patchouli Coeur Orpur Essence (Indonesia), Sandalwood, Vanilla

Radiant and energetic top notes of Italian lemon and mandarin are paired with mint oil and a unique note of candied apple before giving way to a heart of geranium flower, clary sage essence and Ambermax.

ALCOHOL DENAT., PARFUM, AQUA, LIMONENE, LINALOOL, COUMARIN, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, CITRAL, CITRONELLOL, GERANIOL, CINNAMAL, EUGENOL

Product code: 811090

EAN: 8011003861903

A fragrance with an element of charm that brings love, passion and seduction splendidly to the fore, Eros EDP embodies excess and provocation. It has a signature that is not afraid to flaunt itself and reveal its extremes, with a stark contrast between the extremely citrusy and the extremely delicate.

Our customers say

AI Summary

Mostly praised for its long‑lasting, fresh-woody scent, Eros is seen as a versatile, crowd‑pleasing parfum with good projection, elegant bottle design and perceived value.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting scent
  • genai.genai.review.summary.pro Fresh woody profile
  • genai.genai.review.summary.pro Good projection
  • genai.genai.review.summary.con Overpowering strength for some users
  • genai.genai.review.summary.con Variable longevity on skin chemistry