Stronger With You Edt 50ml

-36%
    £879.80 per 1l

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£43.99)
50ML £43.99 £879.80 per 1l Save £25.01
100ML £59.93 £599.30 per 1l Save £34.07
150ML £66.00 £440.00 per 1l Save £44.00
We're sorry but this product is no longer available online
1/11

Stronger With You Edt 50ml

-36%
    £879.80 per 1l

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Save on selected Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£43.99)
50ML £43.99 £879.80 per 1l Save £25.01
100ML £59.93 £599.30 per 1l Save £34.07
150ML £66.00 £440.00 per 1l Save £44.00
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Available for Order & Collect in 30 minutes only

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

The aftershave by Emporio Armani, Stronger With You, is a warm, sensual eau de toilette for men, featuring spicy accords in the top notes of - a mix of cardamom, pink peppercorn, and violet leaves.

Stronger With You has inherited a confident elegance, with the easy nonchalance of youth, conveyed by the sage at its aromatic heart. These notes combine with the smoky Vanilla Jungle Essence™ and the sugar coated chestnut accord, producing an irresistible men’s fragrance.

  • An addictive, energetic aftershave and a confidence boost for him.
  • Fragrance Family: Oriental Fougere
  • Top Notes: Pink Pepper Essence, Apple Accord, Violet Leaves Accord
  • Heart Notes: Lavender Essence, Sage Essence, Cardamom Essence, Cinnamon Essence
  • Base Notes: Glazed Chestnut Accord, Cedar Tree Essence, Guaiac essence, Amber Wood
  • Product code: 766905

    EAN: 3605522040281

    Where to spray this fragrance – To obtain a long-lasting trail spray in a double ring gesture around your head.

    Our customers say

    AI Summary

    Customers generally praise this men’s fragrance for its warm, sweet-spicy accord, dependable projection, and good value during promotions. Most reviews describe it as pleasant, compliment-getting, and suitable as a gift. A minority note weaker longevity or suspect counterfeit products.

    • genai.genai.review.summary.pro Long lasting scent
    • genai.genai.review.summary.pro Warm spicy notes
    • genai.genai.review.summary.pro Sweet vanilla undertone
    • genai.genai.review.summary.con Inconsistent longevity reported
    • genai.genai.review.summary.con Occasional skin irritation
    • genai.genai.review.summary.con Synthetic or cheap scent notes reported