Emporio Armani He Eau de Toilette 50ml

-25%
    Discounted price £44.25 each   Original price was £59.00 £59.00 £885.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£44.25)
50ML £44.25 £885.00 per 1l Save £14.75
100ML £52.50 £525.00 per 1l Save £17.50
We're sorry but this product is no longer available online
Emporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50mlEmporio Armani He Eau de Toilette 50ml

Emporio Armani He Eau de Toilette 50ml

-25%
    Discounted price £44.25 each   Original price was £59.00 £59.00 £885.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£44.25)
50ML £44.25 £885.00 per 1l Save £14.75
100ML £52.50 £525.00 per 1l Save £17.50
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Experience the sensual magnetic and woody scent of Emporio Armani He eau de toilette fragrance of essential and timeless masculinity.

A men's cologne holding a natural sparkling blend of Japanese yuzu sage and cardamom that harmonize with sage notes precious woods and warm musk for an eau de toilette that is undeniably alluring.

ALCOHOL • AQUA / WATER • PARFUM / FRAGRANCE • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • LIMONENE • LINALOOL • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • HYDROXYCITRONELLAL • FARNESOL • HEXYL CINNAMAL • CITRAL • GERANIOL • COUMARIN

Product code: 558796

EAN: 3614274407723

How To Apply:
• Before use, ensure your skin is hydrated to make your cologne last longer
• Spray the aftershave for him in a V-shape beginning at one shoulder and finishing at the other, to reveal your sensuality and boldness.

EMPORIO ARMANI HE EDT- The Aftershave For Him A SENSUAL, WOODY AFTERSHAVE INSPIRED BY CONTEMPORARY MASCULINITY. A men's cologne holding a natural, sparkling blend of Japanese yuzu, sage and cardamom that harmonize with sage notes, precious woods and warm musk for an eau de toilette that is undeniably alluring Discover the power of two with EMPORIO ARMANI SHE eau de parfum Fragrance Family: Woody Top Notes: Yuzu, cardamom, sage Heart Notes: Vetiver Base Notes: Cedarwood, Guaiac wood, Sandalwood, Musk How To Apply: • Before use, ensure your skin is hydrated to make your cologne last longer • Spray the aftershave for him in a V-shape beginning at one shoulder and finishing at the other, to reveal your sensuality and boldness.

Our customers say

AI Summary

Overall customers like this masculine fragrance for its fresh, elegant scent and strong value. Most reviews praise its longevity and pleasant bottle design; however a minority report a weaker or diluted scent and shorter lasting power in a new formulation or bottle. Delivery and packaging are mostly positive, though there are occasional stock/fulfilment issues and one authenticity concern.

  • genai.genai.review.summary.pro Fresh scent
  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting fragrance
  • genai.genai.review.summary.pro Great value
  • genai.genai.review.summary.con Weaker longevity in new formulation
  • genai.genai.review.summary.con Diluted scent intensity
  • genai.genai.review.summary.con Small size discrepancy