Superdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500ml

    Original price £3.00 each £6.00 per 1l

Offer

Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Handwash
Learn More
Size: 500ML (£3.00)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
250ML £0.90 £3.60 per 1l Save £1.00
500ML £3.00 £6.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500mlSuperdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500mlSuperdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500mlSuperdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500ml

Superdrug Fruity Strawberry and Raspberry Showerl Gel 500ml

    Original price £3.00 each £6.00 per 1l

Offer

Buy 1 Get 1 Free on selected Superdrug Handwash
Learn More
Size: 500ML (£3.00)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
250ML £0.90 £3.60 per 1l Save £1.00
500ML £3.00 £6.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Step into the shower and unleash the uplifting fruity aroma to help you feel clean, fresh and energised for the day ahead. A perfect way to awaken your senses.

- With Natural Strawberry & Raspberry Extracts.
- With Added Skin Conditioners.
- Ph Balanced.

Do not Swallow. Avoid contact with eyes. If contact occurs, rinse immediately. Keep out of reach of children.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Parfum, Citric Acid, Glycol Distearate, Glycerin, Sodium Benzoate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Laureth-4, Potassium Sorbate, Benzophenone-4, Polyquaternium-7, Sodium Hydroxide, Rubus Idaeus (Raspberry) Fruit Extract, Fragaria Vesca (Strawberry) Fruit Extract, Hexylene Glycol, CI 16035, CI 17200.

Product code: 850848

EAN: 0000008508485

Apply to wet skin, massage into a fresh fruity lather and rinse clean

CAP ON Recycle

Our customers say

AI Summary

Customers appreciate this affordable fruity shower gel mainly for its potent strawberry scent, good foaming performance, and gentle feel on the skin. It is widely seen as a great value purchase, though some users note downsides such as thin consistency and limited scent longevity.

  • genai.genai.review.summary.pro Strong strawberry fragrance
  • genai.genai.review.summary.pro Good lathering
  • genai.genai.review.summary.pro Gentle on skin
  • genai.genai.review.summary.con Thin, runny consistency
  • genai.genai.review.summary.con Short fragrance longevity
  • genai.genai.review.summary.con Occasional greasy/slimy feel