Superdrug Extracts Coconut Body Wash 500ml

    Original price £3.50 each £7.00 per 1l

Offer

Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 500ML (£3.50)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
500ML £3.50 £7.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Extracts Coconut Body Wash 500mlSuperdrug Extracts Coconut Body Wash 500mlSuperdrug Extracts Coconut Body Wash 500mlSuperdrug Extracts Coconut Body Wash 500ml

Superdrug Extracts Coconut Body Wash 500ml

    Original price £3.50 each £7.00 per 1l

Offer

Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 500ML (£3.50)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
500ML £3.50 £7.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Treat yourself with this refreshing Body Wash enriched with Coconut Oil.
Superdrug Extracts Coconut Body Wash is specially formulated with an indulgent Coconut fragrance.

Cleansing
With Coconut Oil

For external use only. Do not use on broken or irritated skin, in the case of any irritation, discontinue use. Avoid contact with the eyes. If product gets into eyes rinse well with water immediately. Keep out of reach of children.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamidopropyl Betaine, Parfum, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Sodium Benzoate, Coco-Glucoside, Citric Acid, Potassium Sorbate, Glycol Distearate, Hydrogenated Castor Oil, Cocos Nucifera Oil, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Sodium Hydroxide, Glyceryl Oleate, Benzoic Acid, Glycerin, Coumarin, Hexyl Cinnamal.

Product code: 828941

EAN: 0000008289414

Massage the body wash onto wet skin to work into lather, then rinse. For optimum results, use this product in conjunction with our Extracts bodycare range.

Our customers say

AI Summary

Overall, customers appreciate this gentle, coconut-forward body wash for its pleasant scent, good lather, moisturising feel, and strong value given the 500ml size. Some users note the fragrance is subtle or soap-like and that scent longevity is limited.

  • genai.genai.review.summary.pro Pleasant coconut fragrance
  • genai.genai.review.summary.pro Good lather
  • genai.genai.review.summary.pro Moisturising effect
  • genai.genai.review.summary.con Weak scent longevity
  • genai.genai.review.summary.con Inauthentic coconut aroma for some users