Sanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50ml

    Original price £1.50 each £30.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 50ML (£1.50)
50ML £1.50 £30.00 per 1l
450ML £4.49 £9.98 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
Sanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50mlSanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50ml

Sanex Dermo Moisturising Shower Gel Normal to Dry Skin 50ml

    Original price £1.50 each £30.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 50ML (£1.50)
50ML £1.50 £30.00 per 1l
450ML £4.49 £9.98 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

This shower gel with dermo oils helps maintain the natural moisture balance of the skin.

Dermo oils
Dermo active 3 Keeps skin healthy

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Sodium Chloride, Sodium Lactate, Lactic Acid, Parfum, Glyceryl Oleate, Sodium Benzoate, PEG-9 Cocoglycerides, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Caprylyl Glycol, Zinc Sulfate, Lecithin

Product code: 313642

EAN: 0000059054542

Our customers say

AI Summary

Overall customers appreciate a dermatologically developed, prebiotic, sulphate-free shower gel and bath foam that hydrates dry or sensitive skin, produces good lather for an enjoyable wash, and leaves skin feeling soft and moisturised with a subtle fresh scent. It’s generally suitable for everyday use and for sensitive skin types, though reactions vary among very reactive facial skin.

  • genai.genai.review.summary.pro Moisturising formula that leaves skin feeling soft and hydrated
  • genai.genai.review.summary.pro Gentle and suitable for sensitive or dry skin
  • genai.genai.review.summary.pro Good lathering performance for most users
  • genai.genai.review.summary.con Lather can be reduced in hard water areas
  • genai.genai.review.summary.con Some users with very reactive facial skin report mild irritation
  • genai.genai.review.summary.con Texture can be runny in places, leading to dispensing issues