Colgate Plax Mouthrinse 100ml

    Original price £1.50 each £15.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£1.50)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
500ML £2.24 £4.48 per 1l Save £2.25
We're sorry but this product is no longer available online
Colgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100mlColgate Plax Mouthrinse 100ml

Colgate Plax Mouthrinse 100ml

    Original price £1.50 each £15.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£1.50)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
500ML £2.24 £4.48 per 1l Save £2.25
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Worried about bad breath? Try Colgate Plax Cool Mint mouthwash: it fights 99% of germs and gives you 24/7 plaque protection when used twice daily for a cooling sensation that lasts 10x longer versus brushing alone! The formula contains zero alcohol and is also available in 1L and 250ML.

Product code: 765252

EAN: 8718951193796

Our customers say

AI Summary

Overall customers appreciate the gentle, alcohol-free cool mint mouthwash for its mild taste, long-lasting freshness, and suitability for family use; travel-friendly sizing and perceived good value are also commonly praised. Some users reported after a formula change they experienced irritation or altered taste, and freshness duration was inconsistent for a subset. Packaging and fulfillment quality varied, with some instances of items arriving open or poorly packaged, though shipping was often prompt.

  • genai.genai.review.summary.pro Alcohol free formula
  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting freshness
  • genai.genai.review.summary.pro Mild mint flavour
  • genai.genai.review.summary.con Changed ingredients causing irritation or taste issues
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent freshness duration
  • genai.genai.review.summary.con Occasional mouth sensitivity or astringency