Colgate Plax Cool Mint Mouthwash 500ml

-50%
    Discounted price £2.24 each   Original price was £4.49 £4.49 £4.48 per 1l
1/2 price on selected Colgate
Learn More
Size: 500ML (£2.24)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
500ML £2.24 £4.48 per 1l Save £2.25
We're sorry but this product is no longer available online
Colgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500mlColgate Plax Cool Mint Mouthwash 500ml

Colgate Plax Cool Mint Mouthwash 500ml

-50%
    Discounted price £2.24 each   Original price was £4.49 £4.49 £4.48 per 1l
1/2 price on selected Colgate
Learn More
Size: 500ML (£2.24)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
500ML £2.24 £4.48 per 1l Save £2.25
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Colgate Plax Cool Mint Mouthwash gives you instant, long-lasting freshness. The fresh breath mouthwash fights plaque bacteria 24/7 when you rinse twice a day, and It’s clinically tested by dentists

Super Fresh: Experience Instant, Long-Lasting Freshness With Colgate Plax Cool Mint Mouthwash! -No Burn Sensation: Because This Fresh Breath Mouthwash Is Designed For A No Burn Sensation With 0% Alcohol*, You’Ll Love The Swishing That Gives You 100% Breathtaking Freshness. -Plaque Protection: Colgate Plax Provides 24/7** Plaque Protection, So You Know You’Re Doing A Great Job Looking After Your Teeth Each Time You Rinse -Clinically Tested: The Fresh Breath Mouthwash Has Been Clinically Tested By Dentists. -*Contains No Ethyl Alcohol. **Plaque Bacteria, When Used Twice Daily.

INGREDIENTS: Aqua, Glycerin, Propylene Glycol, Sorbitol, Poloxamer 407, Aroma, Cetylpyridinium Chloride, Potassium Sorbate, Sodium Fluoride, Sodium Saccharin, CI 42051. Contains: Sodium Fluoride Total Fluoride content: 225 ppm

Product code: 405451

EAN: 8714789726168

Use Colgate Plax twice a day for a healthy & fresh mouth. Keep away from Children/Not allowed 0-6 years old.20 ml. Rinse 30 secs. Spit out/ Do not swallow.Not allowed 0-6 years old

Our customers say

AI Summary

Overall customers appreciate the gentle, alcohol-free cool mint mouthwash for its mild taste, long-lasting freshness, and suitability for family use; travel-friendly sizing and perceived good value are also commonly praised. Some users reported after a formula change they experienced irritation or altered taste, and freshness duration was inconsistent for a subset. Packaging and fulfillment quality varied, with some instances of items arriving open or poorly packaged, though shipping was often prompt.

  • genai.genai.review.summary.pro Alcohol free formula
  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting freshness
  • genai.genai.review.summary.pro Mild mint flavour
  • genai.genai.review.summary.con Changed ingredients causing irritation or taste issues
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent freshness duration
  • genai.genai.review.summary.con Occasional mouth sensitivity or astringency