Tea Tree Face Wash 150ml

    Original price £3.50 each £23.33 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Double points! on selected Superdrug Skin
Learn More
Size: 150ML (£3.50)
50ML £2.00 £40.00 per 1l
150ML £3.50 £23.33 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Tea Tree Face Wash 150mlTea Tree Face Wash 150mlTea Tree Face Wash 150mlTea Tree Face Wash 150mlTea Tree Face Wash 150ml

Tea Tree Face Wash 150ml

    Original price £3.50 each £23.33 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Double points! on selected Superdrug Skin
Learn More
Size: 150ML (£3.50)
50ML £2.00 £40.00 per 1l
150ML £3.50 £23.33 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

This Facial Wash is formulated with
Tea Tree Oil, to promote a clearer complexion. The gel cleanses away impurities, oil and make-up, while Peppermint Oil leaves skin clean and refreshed.

Do not apply to damaged, broken or irritated skin. Avoid contact with the eyes. If contact occurs, rinse thoroughly with clean water. Discontinue use if irritation develops. Keep out of the reach of children. For external use only.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Sodium Chloride, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil, Mentha Piperita Oil, Sodium Benzoate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Disodium EDTA, Limonene.

Product code: 830984

EAN: 0000008309846

Apply a small amount of the facial wash to a wet face and gently massage into a lather, avoiding the delicate eye area. Rinse thoroughly and pat dry with a towel. Use daily as part of your Tea Tree skincare regime.

cap on recycle

Our customers say

AI Summary

Overall customers find the tea-tree gel cleanser effective for controlling oil and reducing blemishes, with a pleasant peppermint scent and gentle gel texture. Many are repeat buyers citing good value, but several report issues after a recent reformulation, including stinging and irritation for sensitive skin and decreased effectiveness. Packaging and cap design changes have also caused frustration.

  • genai.genai.review.summary.pro Controls excess oil
  • genai.genai.review.summary.pro Reduces blemishes
  • genai.genai.review.summary.pro Refreshing peppermint scent
  • genai.genai.review.summary.con Irritating on sensitive skin
  • genai.genai.review.summary.con Formula changes reduced effectiveness
  • genai.genai.review.summary.con Difficult-to-open cap