CeraVe SA Smoothing Cleanser for Dry, Rough, Bumpy Skin 473ml

-24%
    Discounted price £17.63 each   Original price was £23.49 £23.49 £37.27 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save up to 30% on selected CeraVe
Learn More
Size: 473ML (£17.63)
236ML £10.14 £42.97 per 1l Save £4.35
473ML £17.63 £37.27 per 1l Save £5.86
dermatologically approved
We're sorry but this product is no longer available online
1/6

CeraVe SA Smoothing Cleanser for Dry, Rough, Bumpy Skin 473ml

-24%
    Discounted price £17.63 each   Original price was £23.49 £23.49 £37.27 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Save up to 30% on selected CeraVe
Learn More
Size: 473ML (£17.63)
236ML £10.14 £42.97 per 1l Save £4.35
473ML £17.63 £37.27 per 1l Save £5.86
dermatologically approved
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Developed with Dermatologists, CeraVe SA Smoothing Cleanser is a gel to foam cleanser which gently exfoliates the face and body. Suitable for Dry, Rough & Bumpy Skin.

The formula enriched with 3 Essential Ceramides, Salicylic Acid and Hyaluronic Acid, gently exfoliates to deliver smoother, softer skin while helping protect the skin's natural barrier. CeraVe's patented MVE Technology locks in moisture to provide continuous hydration for 24 hours. Also suitable for Keratosis Pilaris and Psoriasis-Prone Skin. Suitable for Dry, Rough & Bumpy Skin. The formula enriched with 3 Essential Ceramides, Salicylic Acid and Hyaluronic Acid. Gently exfoliates to deliver smoother. Softer skin while helping protect the skin's natural barrier. CeraVe's patented MVE Technology locks in moisture to provide continuous hydration for 24 hours.

Key Benefits:
- Suitable For Dry, Rough & Bumpy Skin.
- The Formula Enriched With 3 Essential Ceramides, Salicylic Acid And Hyaluronic Acid.
- Gently Exfoliates To Deliver Smoother.
- Softer Skin While Helping Protect The Skin'S Natural Barrier.
- Cerave'S Mve Technology Locks In Moisture To Provide Continuous Hydration For 24 Hours.

AQUA / WATER • GLYCERIN • CETEARYL ALCOHOL • PEG-40 STEARATE • STEARYL ALCOHOL • POTASSIUM PHOSPHATE • CERAMIDE NP • CERAMIDE AP • CERAMIDE EOP • CARBOMER • GLYCERYL STEARATE • BEHENTRIMONIUM METHOSULFATE • SODIUM LAUROYL LACTYLATE • SODIUM HYALURONATE • CHOLESTEROL • PHENOXYETHANOL • DISODIUM EDTA • DIPOTASSIUM PHOSPHATE • TOCOPHEROL • PHYTOSPHINGOSINE • XANTHAN GUM • CETYL ALCOHOL • POLYSORBATE 20 • ETHYLHEXYLGLYCERIN

Product code: 814989

EAN: 3337875795456

Use morning and evening. Apply to wet hands and massage into the skin, then rinse thoroughly

Bottle plastic - check local recycling

Our customers say

AI Summary

Overall customers find the salicylic cleanser effective at smoothing skin texture and reducing acne when used consistently. Many report it clears blackheads and body acne and is gentle enough for regular use, offering good value. However, a notable minority experience purging, dryness, or severe irritation—especially those with sensitive skin. There are also occasional quality-control issues with pumps and hygiene concerns.

  • genai.genai.review.summary.pro Smooths skin texture and reduces bumps
  • genai.genai.review.summary.pro Clears acne and blackheads effectively
  • genai.genai.review.summary.pro Generally gentle formulation suitable for regular use
  • genai.genai.review.summary.con Can cause dryness and irritation for some users
  • genai.genai.review.summary.con May trigger acne flare-ups or purging initially
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent pump hygiene issues (residue, clogged or broken pumps)