Garnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700ml

    Original price £10.99 each £15.70 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Size: 700ML (£10.99)
400ML £4.99 £12.48 per 1l Save £5.00
700ML £10.99 £15.70 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
Garnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700mlGarnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700ml

Garnier Micellar Rose Cleansing Water Makeup Remover Sens. Skin 700ml

    Original price £10.99 each £15.70 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Size: 700ML (£10.99)
400ML £4.99 £12.48 per 1l Save £5.00
700ML £10.99 £15.70 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Looking for an effective yet gentle way of removing make-up and cleansing skin in one easy step? Garnier Micellar cleansing waters gently lift make-up and dirt from the skin to leave it free of impurities and make-up to reveal skin's natural glow. The gentle cleansing formulas glide over skin and effectively remove make-up without the need to rub or strain delicate sensitive skin. Garnier Micellar Waters are the only micellar water recognised by the British Skin Foundation and Allergy UK and are suitable for all sensitive skin types - with a range covering dry, normal or oily sensitive skin.

Garnier Micellar Rose Water Cleanse & Glow - the gentle and effective way to cleanse your skin & remove makeup in 1 cotton pad. Unique Micellar technology collects dirt, impurities and make-up like a magnet to leave skin cleansed. This Garnier Micellar Water is designed for dull & sensitive skin. Enriched with Rose Water known for its brightening properties. Micellar Rose gently removes make-up, whilst leaving skin with a visible glow. Result - skin is left radiant and glowing. Dermatologically and ophthalmologically tested

96746615 – Ingredients: Aqua / Water, Hexylene Glycol, Glycerin, Rosa Damascena Flower Water, PPG-26-Buteth-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Arginine, Poloxamer 184, Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium EDTA, Propanediol, Citric Acid, Salicylic Acid, Myrtrimonium Bromide, Linalool, Limonene, Parfum / Fragrance (F.I.L B241612/0)

Product code: 808272

EAN: 3600542411776

Simply apply the product to a cotton pad and wipe the face, eyes and lips. No rinsing required.

Our customers say

AI Summary

Customers consistently praise this micellar cleanser as a gentle, effective no‑rinse makeup remover that leaves skin hydrated and is well tolerated by sensitive skin. Many highlight its value for money and availability in large, economical bottles, with convenience features like click‑and‑collect and reusable eco‑pad recommendations enhancing the experience.

  • genai.genai.review.summary.pro Gentle on skin
  • genai.genai.review.summary.pro Effective makeup removal for most products
  • genai.genai.review.summary.pro Leaves a hydrating finish
  • genai.genai.review.summary.con Some users reported occasional breakout reactions
  • genai.genai.review.summary.con Less effective on very stubborn waterproof mascara
  • genai.genai.review.summary.con Occasional leakage during transit