B. Gentle Micellar Water 400ml

    Original price £3.00 each £7.50 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Size: 400ML (£3.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £3.00 £7.50 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

B. Gentle Micellar Water 400ml

    Original price £3.00 each £7.50 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 2nd 1/2 price on selected Superdrug Skin & Bodycare
Learn More
Size: 400ML (£3.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £3.00 £7.50 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information


Gently Remove Makeup And Impurities With This Micellar Water! This makeup remover water is perfect for all skin types, including sensitive, and ideal for cleansing, toning, and removing makeup in one simple step without rinsing.



The gentle, no-rinse formula features micellar technology that attracts and lifts away dirt, oil, and makeup like a magnet without harsh rubbing. This effective micellar water works to leave skin feeling clean, refreshed, and perfectly balanced without any greasy residue. Simply apply with a cotton pad for effortless cleansing anywhere, anytime. Gentle, effective, and essential for your daily cleansing ritual!


This quick and effective Micellar Water removes dirt and impurities from face and delicate eye area. Refreshing and toning, it leaves skin clean, comfortable and ready for the next step of your routine.

Aqua, Phenoxyethanol, Glycerin,
Polysorbate 20, Disodium Cocoamphodiacetate,
Panthenol, Propylene Glycol, Aloe Barbadensis Leaf
Juice, Citric Acid, Caprylyl Glycol, Decylene Glycol,
Tetrasodium EDTA, Dipropylene Glycol, PEG-40
Hydrogenated Castor Oil, Tocopheryl Acetate,
Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Anthemis
Nobilis Flower Oil.

Product code: 805528

EAN: 0000008055286

Add to cotton round or
reusable pad, sweep over skin and eye area. Use daily.

Our customers say

AI Summary

Budget micellar water is effective at cleansing and removing makeup for many users and offers good value in a large, fragrance-free bottle. However, a notable portion of customers report stinging, burning, irritation (especially around the eyes), redness, and some experienced breakouts or skin barrier issues after a recent formula change.

  • genai.genai.review.summary.pro Effective makeup removal
  • genai.genai.review.summary.pro Gentle for many skin types
  • genai.genai.review.summary.pro Good value
  • genai.genai.review.summary.con Stinging and burning sensation
  • genai.genai.review.summary.con Irritation and redness
  • genai.genai.review.summary.con Caused breakouts or barrier disruption