Superdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475ml

    Original price £6.00 each £12.63 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 475ML (£6.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
475ML £6.00
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475mlSuperdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475mlSuperdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475mlSuperdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475mlSuperdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475mlSuperdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475ml

Superdrug Extracts Shea Butter Body Cream 475ml

    Original price £6.00 each £12.63 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 475ML (£6.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
475ML £6.00
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Rich in Shea Butter, this velvety cream hydrates and softens with Glycerine and Vitamin E for all-day smoothness and skin that feels pampered.

Wrap Yourself In Indulgence With This Rich, Buttery Body Cream. Infused With Ultra-Nourishing Shea Butter, Vitamin E, And Glycerine, It’S Your Skin’S Best Friend For Lasting Softness And Deep Hydration. Dry Skin? Never Heard Of Her.

For external use only. Do not use on broken or irritated skin. In case of irritation, discontinue use. Avoid contact with the eyes. If contact occurs rinse thoroughly with clean water.

Aqua, Paraffinum Liquidum, Ceteareth-20, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Phenoxyethanol, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Parfum, Carbomer, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Potassium Hydroxide, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Coumarin, Limonene, Linalool.

Product code: 821083

EAN: 0000008210838

Gently massage a generous amount of the Body Cream into your skin, concentrating on dry areas. Use daily.

Jar & Lid Recycle

Our customers say

AI Summary

Overall customers like the shea butter body cream for its pleasant scent, non-greasy finish, and good value for a large tub. Many report softer, hydrated skin after use and appreciate that it is vegan-friendly. However, some users experience inconsistent moisturisation and slow absorption on certain skin types, and a few noted changes or uneven texture. Packaging arrived damaged occasionally, though community support response was prompt.

  • genai.genai.review.summary.pro Pleasant scent
  • genai.genai.review.summary.pro Good value for size
  • genai.genai.review.summary.pro Softens skin
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent moisturising performance
  • genai.genai.review.summary.con Slow absorption on some skin types
  • genai.genai.review.summary.con Changed or uneven texture reported