Superdrug Extracts Shea Body Cream 75ml

    Original price £2.00 each £26.67 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 75ML (£2.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
475ML £6.00
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

Superdrug Extracts Shea Body Cream 75ml

    Original price £2.00 each £26.67 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 75ML (£2.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
475ML £6.00
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Superdrug Extracts Shea Butter Body Cream is specially formulated with Glycerine, Vitamin E and enriched with Shea Butter, helping to keep your skin smooth and silky-soft.

Softening

For external use only. Do not use on broken or irritated skin. In case of any irritation, discontinue use. Avoid contact with the eyes. If product gets into eyes rinse well with water immediately.

Aqua, Paraffinum Liquidum, Ceteareth-20, Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate SE, Phenoxyethanol, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Parfum, Carbomer, Disodium EDTA, Ethylhexylglycerin, Potassium Hydroxide, Tocopheryl Acetate, Citric Acid, Coumarin, Limonene, Linalool.

Product code: 828345

EAN: 0000008283450

Gently massage a generous amount of the Body Cream into your skin, concentrating on dry areas. Use daily.

CAP ON Recycle

Our customers say

AI Summary

Overall customers like the shea butter body cream for its pleasant scent, non-greasy finish, and good value for a large tub. Many report softer, hydrated skin after use and appreciate that it is vegan-friendly. However, some users experience inconsistent moisturisation and slow absorption on certain skin types, and a few noted changes or uneven texture. Packaging arrived damaged occasionally, though community support response was prompt.

  • genai.genai.review.summary.pro Pleasant scent
  • genai.genai.review.summary.pro Good value for size
  • genai.genai.review.summary.pro Softens skin
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent moisturising performance
  • genai.genai.review.summary.con Slow absorption on some skin types
  • genai.genai.review.summary.con Changed or uneven texture reported