Shop Information Page

Technic

Technic , Face every day with confidence and shine!

About Technic

Technic Cosmetics is an award-winning, cruelty-free makeup brand born in the UK. We create affordable, high-quality products that celebrate individuality and self-expression.

Registered company name: Badgequo Ltd Legal type: Business Registration number: 1868341 VAT no: 889050293 Address:No 8 Belton Road Silsden BD20 OEE United Kingdom

Delivery Information

We offer Standard Delivery for UK Mainland customers.

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

Technic Gothica Halloween 6 Pan Eyeshadow Palette - Wicked

0
    Original price £3.50 each £486.11 per 1kg

Technic Plumping Lipgloss - Pumpkin Pie

0
    Original price £3.50 each £1166.67 per 1l

Technic Plump & Pout Stocking Filler

0
    Original price £4.00 each £4.00 each

Technic Gothica Halloween Highlighter

0
    Original price £3.50 each £1000.00 per 1kg

Technic Gothica Halloween White Base & Concealer

0
    Original price £3.50 each £437.50 per 1l

Technic Mascaras Glam Up Black 13ml

0
    Original price £3.75 each £288.46 per 1l

Technic Gloss Boss

0
    Original price £3.50 each £583.33 per 1l

Technic Euphoria - Gel Eyeliner Pencil Metallic Blue

0
    Original price £3.50 each £2333.33 per 1kg

Technic Peach Perfector Lowlighter 8ml

0
    Original price £3.50 each £437.50 per 1l

Technic Pro Filter Foundation - Medium Cool 33ml

0
    Original price £5.50 each £166.67 per 1l

Technic Hydra Cooling Primer Stick 15g

0
    Original price £3.50 each £233.33 per 1kg

Technic Lip Kit - Iced Mocha 5ml

0
    Original price £4.00 each £4.00 each

Technic Hydra Foaming Primer 30ml

0
    Original price £4.00 each £133.33 per 1l

Technic Pink Perfector Wand 8ml

0
    Original price £3.50 each £437.50 per 1l

Technic MINI 6 - Heat Is On Edit

0
    Original price £4.00 each £555.56 per 1kg

Technic BB Beauty Boost - Cocoa 30ml

0
    Original price £4.50 each £150.00 per 1l

Technic Gothica Halloween Bloodmoon Lip Oil

0
    Original price £3.50 each £700.00 per 1l

Technic 3-in-1 Canvas - Beige 8ml

0
    Original price £3.50 each £437.50 per 1l

Technic Base, Blush & Bronze - Dark 26.4g

0
    Original price £5.75 each £217.80 per 1kg