Dermz Laboratories

Dermz Laboratories , Dermocosmetic skin and scalp care

About Dermz Laboratories

Dermz Laboratories offers dermocosmetic skincare, scalp care and hair care products designed for dry, sensitive, flaky and problem-prone skin and scalp. Our range includes products for adults and babies, with formulas created to support everyday skin comfort, scalp care and hair care routines. Our products are fulfilled from our UK warehouse.

Registered company name: 13th Floor LTD Legal type: Business Registration number: 13715742 VAT no: GB394920268 Address:8 Maple Walk, Longford Longford Coventry Warwickshire CV6 6AU United Kingdom

Delivery Information

Orders are dispatched from our UK warehouse. We aim to process and dispatch orders within 1 working day. Delivery is normally completed within 2 to 5 working days, depending on the courier service and delivery location. Tracking will be provided where available.

Returns Information

Marketplace items cannot be returned via Superdrug Stores, Online Help Team or the Superdrug Warehouse. Returns must be sent back to the Marketplace seller within 28 days of receipt. Please use the label provided in the parcel. If no label is available please raise a return request via your online account or shipment confirmation email. Stores are unable to accept Marketplace returns as the order was placed directly with the seller and therefore a refund cannot be actioned in store.

Our Top Sellers :

Dermz HairLXR Peeling Shampoo 300ml

0
    Original price £19.00 each £63.33 per 1l

Dermz Healpsorin Soap 100g

0
    Original price £5.00 each £50.00 per 1kg

Dermz Vitumisil Anti Acne Blemish Skin Care Set of 4 - BHA & SPF 50

0
    Discounted price £35.99 each   Original price was £49.00 £49.00 £35.99 each

Dermz HairLXR Serum 150ml

0
    Original price £29.00 each £193.33 per 1l

Dermz Healpsorin Emollient Balm 250ml

0
    Discounted price £17.99 each   Original price was £25.00 £25.00 £71.96 per 1l

Dermz HairLXR Shampoo 300ml

0
    Original price £21.00 each £70.00 per 1l

Dermz Healpsorin Cream 50ml

0
    Original price £15.49 each £309.80 per 1l

Dermz HairLXR Conditioner 300ml

0
    Original price £19.00 each £63.33 per 1l

Dermz Healpsorin Body Oil 30ml

0
    Original price £15.99 each £533.00 per 1l

Dermz AGELXR Anti-Wrinkle Eye Serum 30 Vials

0
    Original price £44.98 each £2498.89 per 1l

Dermz Healpsorin Body Wash 500ml

0
Buy 2 Save 15% On Selected Dermz
Learn More
Buy 3 Save 20% On Selected Dermz
Learn More
    Discounted price £18.98 each   Original price was £21.00 £21.00 £37.96 per 1l

Dermz AGELXR Anti-Wrinkle Eye Serum 10 Vials

0
    Original price £35.00 each £5833.33 per 1l

Dermz Psoriasis Dandruff Scalp Shampoo & Conditioner Set 2 x 500ml

0
    Original price £26.00 each £26.00 per 1l

Dermz Healpsorin Conditioner 500ml

0
Buy 2 Save 15% On Selected Dermz
Learn More
Buy 3 Save 20% On Selected Dermz
Learn More
    Original price £22.99 each £45.98 per 1l

Dermz Healpsorin Shampoo 500ml

0
Buy 2 Save 15% On Selected Dermz
Learn More
Buy 3 Save 20% On Selected Dermz
Learn More
    Discounted price £18.98 each   Original price was £23.00 £23.00 £37.96 per 1l