L'Oréal Paris Infallible 3-Second Makeup Setting Spray Mist Cherry 75ml

    Original price £9.99 each £133.20 per 1l
NYX Professional Makeup Fat Cheeks Butt Mask, Coconut Cutie

FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics

Shop Offer
new exclusive

Offer

3 for 2 on selected L'Oréal Paris Cosmetics
Learn More
Size: 75ML (£9.99)
75ML £9.99 £133.20 per 1l
150ML £14.99 £99.93 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

L'Oréal Paris Infallible 3-Second Makeup Setting Spray Mist Cherry 75ml

    Original price £9.99 each £133.20 per 1l
NYX Professional Makeup Fat Cheeks Butt Mask, Coconut Cutie

FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics

Shop Offer
new exclusive

Offer

3 for 2 on selected L'Oréal Paris Cosmetics
Learn More
Size: 75ML (£9.99)
75ML £9.99 £133.20 per 1l
150ML £14.99 £99.93 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Achieve all-day flawless makeup with The UK's #1 Setting Spray*, L'Oréal Paris Infallible 36H Setting Spray mist, with a fresh cherry scent. This ultra-fine mist extends your makeup wear, preventing transfer, smudging, and fading for up to 36 hours. Experience our fastest-drying setting spray yet, with a 3-second dry-down that leaves your skin feeling light, comfortable, and never sticky. Infallible 36H Setting Spray is your ultimate weapon against makeup meltdown. Whether you're battling humidity, rain, or sweat, this setting spray locks in your look, keeping your makeup fresh and vibrant all day and night. Say goodbye to touch-ups and hello to transfer-proof, sweat-proof, and worry-proof wear. This lightweight formula creates an invisible shield that protects your makeup from the elements, ensuring a flawless finish that lasts. Perfect for all skin types, Infallible 36H Setting Spray is a must-have for anyone who wants their makeup to stay put, no matter what. Experience the long-lasting power of Infallible and keep your makeup looking its best, from morning to night. Simply spritz over your finished makeup look and enjoy all-day confidence. *SOURCE 2026 NIELSENIQ DATA, VALUE AND UNIT SALES, SETTING SPRAY SEGMENT, COSMETICS FACE CATEGORY, (CLIENT DEFINED), 52W/E 27/12/25 I UNITED KINGDOM (GB+NI) TOTAL COVERAGE

Up To 36-Hour Transfer-Proof Wear, With A New Fresh Cherry Scent

Before: Makeup may smudge, fade, or transfer. After: Makeup stays vibrant, fresh, and in place for up to 36 hours, with no transfer. Cherry Scent.

G1247927 - INGREDIENTS: ALCOHOL DENAT. - DIMETHYL ETHER - AQUA / WATER - VA/CROTONATES/VINYL NEODECANOATE COPOLYMER - AMINOMETHYL PROPANOL - TRIETHYL CITRATE - OCTYLACRYLAMIDE/ACRYLATES/BUTYLAMINOETHYL METHACRYLATE COPOLYMER - PARFUM / FRAGRANCE (F.I.L. Z70094943/2).

Product code: 863322

EAN: 3600524288853

Transfer-proof, long-lasting, quick-drying, micro-fine mist

Our customers say

AI Summary

Customers generally find the aerosol setting mist effective: it provides a long-lasting, transfer-proof hold with a fine, quick-drying spray. Many praise its sweat- and water-resistant performance, though several note a strong chemical or hairspray-like scent and occasional discomfort on application. A minority report it feels tacky or drying initially and may aggravate acne-prone skin. There was one delivery/fulfilment complaint about a missing order and refund request, and some customers feel the bottle size leads to rapid consumption.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting hold
  • genai.genai.review.summary.pro Fine mist application
  • genai.genai.review.summary.pro Quick drying
  • genai.genai.review.summary.con Tacky initial feel
  • genai.genai.review.summary.con Can feel drying on some skin types
  • genai.genai.review.summary.con May aggravate acne-prone skin