Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Currently in stock

Flavour

On promotion

Review rating

Product format

Promotions

Acid Reflux Treatment

What is acid reflux?
How to manage acid reflux?
What are acid reflux tablets?
Acid reflux is when stomach acid rises up past your stomach into your oesophagus, which can bring with it symptoms of heart burn, like chest pain and a burning sensation in the chest and throat. Acid reflux is most commonly caused by excess stomach acid through diet and food choices, as well as how much you eat, amongst other factors too, however these are the external variables you are able to control.
Hide
To manage symptoms of acid reflux and to treat it you can make a few lifestyle changes like controlling the types of food you eat which may cause the body to produce excess acid. Controlling how much you eat can help to manage symptoms too. If you have implemented these actions but still find you are suffering from acid reflux symptoms, another method of acid reflux treatment is acid reflux tablets.
Hide
Acid reflux tablets are similar to heartburn tablets as they work to neutralise stomach acid. The way in which the do this is by counteracting acid with alkalines which are contained within antacids. Alkalines and antacids are on the opposite end of the pH scale to acids, so using these balances out the acidity levels of your stomach. They also contain ingredients such as aniseed which works as an anti-inflammatory to help cool the burn and soothe your stomach and throat.
Hide
26 products found
Items per page 60
Sort by

Superdrug Indigestion & Heartburn Relief Aniseed 500ml

16
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £6.99 each £13.98 per 1l

Gaviscon Heartburn & Indigestion Double Action Mint 48s

8
Online Only! Buy 1 get 2nd half price on selected Gaviscon
Learn More
    Original price £12.49 each 26p each

Gaviscon Heartburn Double Action Liquid Sachets 24s

6
Online Only! Buy 1 get 2nd half price on selected Gaviscon
Learn More
    Original price £12.99 each 54p each

Pepto Bismol Oral Suspension 240ml

4
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £8.69 each £36.21 per 1l

Rennie Peppermint Heartburn & Indigestion Relief 24 Tablets

168
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £2.99 each 12p each

Nexium Control Capsules Gastro-Resistant 14 Capsules

1
    Original price £14.49 each £1.04 each

Rennie Spearmint Heartburn & Indigestion Relief 24 Tablets

118
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £2.99 each 12p each

Pepto Bismol Oral Suspension 120ml

2
Members Only! Now £4.90 on selected Pepto Bismol
Learn More
  £4.69   Original price £4.90 each £40.83 per 1l
Member Price     £4.69 £39.09 per 1l
 

Gaviscon Double Action Tabs Heartburn Indigestion Mint 24s

1
    Original price £6.69 each 28p each

Gaviscon Heartburn Double Action Liquid Sachets x12

2
    Original price £6.99 each 58.25p each

Nexium Control 14 Tablets

0
    Original price £14.49 each £1.04 each

Gaviscon Heartburn & Indigestion Double Action Liquid 150ml

1
    Original price £6.39 each £42.60 per 1l

Phillips' Milk of Magnesia Liquid 200ml

7
    Original price £6.49 each £32.45 per 1l

Gaviscon Advance Heartburn & Indigestion Tablets Mint 24s

1
    Original price £8.99 each 37.46p each

Gaviscon Heartburn Double Action Mixed Berry Tablets x24

2
    Original price £6.69 each 28p each

Gaviscon Double Action Tabs Heartburn Indigestion Mint 12s

2
    Original price £3.99 each 33p each

Rennie Spearmint Heartburn & Indigestion Relief 72 Tablets

6
    Original price £6.49 each 9p each

Silicol Gel for Gastrointestinal Disorders 200ml

3
Online Only! Buy 1 get 2nd half price on selected Silicol
Learn More
    Original price £9.89 each £49.45 per 1l

Superdrug Indigestion & Heartburn Relief Aniseed 200ml

3
Buy 1 get 2nd 1/2 Price on selected Health products
Learn More
    Original price £3.99 each £19.95 per 1l

Guardium Acid Reflux Control Tabs Heartburn Indigestion 14s

0
free next day delivery on selected Gaviscon & Fybocalm
Learn More
    Original price £12.99 each 92.79p each

Nexium Control© 7 Tablets

0
Now £6.25 on selected Nexium
Learn More
    Discounted price £6.25 each   Original price was £6.99 £6.99 89p each

Gaviscon Advance Liquid Heartburn Relief Aniseed 150ml

0
    Original price £7.79 each £51.93 per 1l

Gaviscon Heartburn & Indigestion Liquid Peppermint 150ml

1
    Original price £4.49 each £29.93 per 1l

Gaviscon Liquid Heartburn & Indigestion Aniseed 150ml

0
    Original price £4.89 each £32.60 per 1l

Rennie Peppermint Heartburn & Indigestion Relief 72 Tablets

4
    Original price £6.49 each 9p each

1-26 of 26 products