Superdrug Extract Argan Shampoo

    Original price £2.00 each £20.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£2.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £4.00 £10.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Extract Argan ShampooSuperdrug Extract Argan ShampooSuperdrug Extract Argan Shampoo

Superdrug Extract Argan Shampoo

    Original price £2.00 each £20.00 per 1l

Offer

3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£2.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £4.00 £10.00 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Superdrug Extracts Restore & Smooth range is formulated with exotic Moroccan Argan Oil and Amla extract.

The Formula Contains Moroccan Argan Oil And Amla Extract.
It Helps To Restore And Smooth Frizzy, Dry And Damaged Hair.
It Leaves The Hair Looking Shiny, Soft And Hydrated When Used As A Regime.

Avoid contact with eyes. In case of contact with eyes, rinse well with clean water.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate, Glycol Distearate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum, Sodium Benzoate, Citric Acid, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Glycerin, Panthenol, Laureth-4, Sodium Formate, Argania Spinosa Kernel Oil, Benzyl Alcohol, Lactic Acid, Alpha-Isomethyl Ionone, Caramel, Tocopherol, Dimethyl Phenethyl Acetate, Sodium Hydroxide, Phyllanthus Emblica Fruit Extract, Potassium Sorbate.

Product code: 844841

EAN: 0000008448415

Apply to wet hair, lather and rinse thoroughly.

Cap On Recycle

Our customers say

AI Summary

Overall customers find this shampoo good value with effective moisturising and frizz control, a pleasant tropical scent, and suitability for dry, curly and coloured hair. However a minority report scalp irritation, drying or breakage, and some hair types experience heaviness or dullness. Packaging is generally seen as recyclable and user-friendly.

  • genai.genai.review.summary.pro Moisturising formula
  • genai.genai.review.summary.pro Pleasant tropical scent
  • genai.genai.review.summary.pro Frizz control
  • genai.genai.review.summary.con Causes dryness and breakage in some users
  • genai.genai.review.summary.con Can leave hair heavy or dull for certain hair types