Provoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200ml

    Original price £4.49 each £22.45 per 1l

Offer

2 for £7 on selected ProVoke
Learn More
Size: 200ML (£4.49)
50ML £1.50 £30.00 per 1l
200ML £4.49 £22.45 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
Provoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200mlProvoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200ml

Provoke Touch of Silver Intensive Brightening Purple Shampoo 200ml

    Original price £4.49 each £22.45 per 1l

Offer

2 for £7 on selected ProVoke
Learn More
Size: 200ML (£4.49)
50ML £1.50 £30.00 per 1l
200ML £4.49 £22.45 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

- Brightens colour and removes brassy tones in just 1 wash.
- For blonde grey or white hair.
- Violet & blue pigment for intensive toning.

Purple pigment can stain avoid clothing & porous surfaces. Avoid contact with eyes. In case of contact rinse thoroughly with water. Use as directed. Can cause an allergic reaction. Keep out of reach of children.

Product code: 816145

EAN: 5012008719407

Our customers say

AI Summary

Customers find the purple shampoo effective at neutralising brassiness and brightening blonde and grey tones while adding shine. It's seen as good value with a pleasant scent and fast-acting results; occasional salon-like improvement when used periodically.

  • genai.genai.review.summary.pro Neutralises brassiness
  • genai.genai.review.summary.pro Brightens blonde tones
  • genai.genai.review.summary.pro Adds shine
  • genai.genai.review.summary.con Can be drying
  • genai.genai.review.summary.con May over-tone if left too long
  • genai.genai.review.summary.con May darken some colour types