Pantene Pro-V Smooth & Silky Shampoo, Dull&Frizzy Hair 500Ml

  £3.24   Original price £6.50 each £13.00 per 1l
Member Price     £3.24 £6.48 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 
Members Only! 1/2 Price on selected Pantene
Learn More
Size: 500ML (£6.50)
90ML £2.00 £22.22 per 1l
500ML £6.50 £13.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/7

Pantene Pro-V Smooth & Silky Shampoo, Dull&Frizzy Hair 500Ml

  £3.24   Original price £6.50 each £13.00 per 1l
Member Price     £3.24 £6.48 per 1l
Saving applied at Checkout.
To receive
 
Members Only! 1/2 Price on selected Pantene
Learn More
Size: 500ML (£6.50)
90ML £2.00 £22.22 per 1l
500ML £6.50 £13.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

- Shampoo for frizzy or dull hair
'- Fuels hair’s strength with active Pro-V nutrients shampoo
'- Provides silky smoothness & frizz control

Features
Pantene Pro-V Smooth & Sleek Shampoo Gently Cleanses, While Giving Hair Active Pro-V Nutrients. Provides Silky Smoothness & Frizz Control For Hair Prone To Frizz Or Dryness.

Benefit
'- Shampoo For Frizzy Or Dull Hair
'- Fuels Hair’S Strength With Active Pro-V Nutrients Shampoo
'- Provides Silky Smoothness & Frizz Control
'- Leaves Your Hair Beautifully Silky Smooth & Perfectly Moisturised
'- 0% Silicones, 0% Mineral Oils, 0% Colourants
'- Tested By The Swiss Vitamin Institute
'- 100% Recyclable Bottle, Made With 25% Recycled Plastic (Excluding The Cap)
'- Helps Lock Out Humidity And Leave Your Hair Manageable

Avoid contact with eyes. If contact occurs, rinse thoroughly with water.

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Citrate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Xylenesulfonate, Stearyl Alcohol, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Cetyl Alcohol, Parfum, Citric Acid, Sodium Benzoate, Polyquaternium-6, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Trihydroxystearin, Panthenol, Panthenyl Ethyl Ether, Hexyl Cinnamal, Hydroxycitronellal, Histidine, Magnesium Nitrate, Methylchloroisothiazolinone, Magnesium Chloride, Methylisothiazolinone Aloe Barbadensis Leaf Juice, BHT, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Glycol Barbadensis Leaf Juice, BHT, Glycol

Product code: 827781

EAN: 8006540988237

Massage into wet hair to create lather. Rinse.
For best results, use with Smooth & Sleek conditioner and treatments.

Our customers say

AI Summary

Customers generally praise the product for smoothing hair, improving shine, and leaving hair soft and manageable with good lather and lasting fragrance. However, a notable minority report negative effects following a formula and packaging change, including heaviness on fine hair, scalp irritation, and sticky residue. Packaging and fulfilment issues have also affected the customer experience.

  • genai.genai.review.summary.pro Smooth finish
  • genai.genai.review.summary.pro Improves shine
  • genai.genai.review.summary.pro Softens hair
  • genai.genai.review.summary.con Formula inconsistencies
  • genai.genai.review.summary.con Heavy feel on fine hair
  • genai.genai.review.summary.con Itchy or irritated scalp for some