Head & Shoulders Classic Clean Shampoo 400ml

    Original price £4.99 each £12.48 per 1l

Offer

3 for £10 on selected Head & Shoulders
Learn More
Size: 400ML (£4.99)
250ML £2.99 £11.96 per 1l
400ML £4.99 £12.48 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/5

Head & Shoulders Classic Clean Shampoo 400ml

    Original price £4.99 each £12.48 per 1l

Offer

3 for £10 on selected Head & Shoulders
Learn More
Size: 400ML (£4.99)
250ML £2.99 £11.96 per 1l
400ML £4.99 £12.48 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

The Classic Clean anti-dandruff shampoo thoroughly cleanses your hair, moisturises it and leaves a fresh feeling. The advanced derma & pure formula fights dandruff before they can be seen.

Product code: 822913

EAN: 8006540810538

Our customers say

AI Summary

Customers generally find this trusted anti-dandruff 2-in-1 shampoo effective at clearing flakes and soothing itchy scalps while leaving hair clean, soft, and manageable. However, reactions to a new formula and scent are mixed: some users report irritation, greasy residue, or reduced long-term effectiveness.

  • genai.genai.review.summary.pro Effective dandruff control
  • genai.genai.review.summary.pro Cleansing lather
  • genai.genai.review.summary.pro Soft finish
  • genai.genai.review.summary.con Irritating new formula reported
  • genai.genai.review.summary.con Greasy residue for some users
  • genai.genai.review.summary.con Reduced effectiveness for long‑term sufferers