Superdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400ml

    Original price £4.00 each £10.00 per 1l

Offer

Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 400ML (£4.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £4.00 £10.00 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400mlSuperdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400mlSuperdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400mlSuperdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400ml

Superdrug Extracts Argan & Amla Conditioner 400ml

    Original price £4.00 each £10.00 per 1l

Offer

Buy 1 get 1 free on selected Superdrug Extracts
Learn More
Size: 400ML (£4.00)
100ML £2.00 £20.00 per 1l
400ML £4.00 £10.00 per 1l
vegan 100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Superdrug Extracts Restore & Smooth Conditoner is formulated with exotic Moroccan Argan Oil and nourishing Amla extract to restore and smooth frizzy, dry and damaged hair.

The formula hydrates hair and helps to smooth away frizz, leaving hair shiny, soft, smooth and detangled.

  • Formulated with Argan Oil & Amla Fruit
  • Smooths frizz
  • Detangles
  • Conditions hair
  • Revives dullness
  • Increases hair elasticity
  • Restores softness and shine

    Suitable for vegetarians and vegans
  • Warning: Avoid contact with eyes. In case of contact with eyes, rinse well with clean water.

    Aqua, Cetearyl Alcohol, Distearoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, Isopropyl Palmitate, Dicaprylyl Ether, Behentrimonium Chloride, Cetrimonium Chloride, Phenoxyethanol, Dicaprylyl Carbonate, Panthenol, Isopropyl Alcohol, Argania Spinosa Kernel Oil, Glycerin, Sodium Hydroxide, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Citric Acid, Tocopherol, Caramel, Phyllanthus Emblica, Glycine Soja Oil, CI 19140.

    Product code: 792532

    EAN: 0000007925320

    After shampooing squeeze excess water from your hair. Apply evenly through your hair, concentrating on the lengths and ends. Rinse thoroughly.

    CAP – Recycle
    BOTTLE – Recycle

    Use with Superdrug Extracts Argan & Amla Shampoo & Mask.

    Our customers say

    AI Summary

    Affordable conditioner widely praised for softness, slip and hydration across hair types; valued as a budget alternative that improves manageability and shine while some users note scent issues and occasional heaviness on low-porosity hair.

    • genai.genai.review.summary.pro Leaves hair soft
    • genai.genai.review.summary.pro Good slip
    • genai.genai.review.summary.pro Hydrating formula
    • genai.genai.review.summary.con Can feel heavy on low-porosity hair
    • genai.genai.review.summary.con May cause matting or breakage for some users
    • genai.genai.review.summary.con Occasional oiliness with frequent use