Valentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30ml

-25%
    Discounted price £54.75 each   Original price was £73.00 £73.00 £1825.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£54.75)
30ML £54.75 £1825.00 per 1l Save £18.25
50ML £78.75 £1575.00 per 1l Save £26.25
100ML £30.00 £300.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
Valentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30mlValentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30ml

Valentino Born In Roma Donna Coral Fantasy EDP 30ml

-25%
    Discounted price £54.75 each   Original price was £73.00 £73.00 £1825.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£54.75)
30ML £54.75 £1825.00 per 1l Save £18.25
50ML £78.75 £1575.00 per 1l Save £26.25
100ML £30.00 £300.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Valentino invites you to a new Rome at sunset. Where the coral sky inspires a floral and fruity scent built in colourful Kiwi accord and couture super-infused Jasmine. Express your fantasy, the city awaits...

A floral fruity fragrance brightened by a vivid kiwi accord
A COLOUR TOP NOTE
A radiant and colourful note of Kiwi brings unexpected vivacity and joyful energy
A COUTURE HEART NOTE
An aerial haute couture bouquet of Indian Jasmine super infusion. Combined with a Rose accord, echoing the ethereal lightness of a Valentino dress.
A COOL BASE NOTE
A unique signature thanks to the warmth and softness of Musk’s note combined with the edginess of Ambrette Seeds absolute accord.

Product code: 819696

EAN: 3614273672481

Apply on each pulse point -wrist, inner elbow and neck, from a short distance.

Our customers say

AI Summary

Overall customers find the fragrance to be a fresh, fruity‑floral summer scent with sweet, layered jasmine and citrus notes. Many reviewers describe it as lovely and long‑lasting, with good versatility for day or evening wear. Presentation and bottle design are frequently praised, making it popular as a gift.

  • genai.genai.review.summary.pro Fresh fruity notes noted as bright and appealing
  • genai.genai.review.summary.pro Floral jasmine base adds depth and sophistication
  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting performance on many users
  • genai.genai.review.summary.con Some find it overly sweet or too sugary
  • genai.genai.review.summary.con Can be heady/intense for those with sensitive noses
  • genai.genai.review.summary.con Longevity varies on different skin types and may be shorter for some